Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Oyun Düzenlemelerindeki Yeni Atağı Tencent’i Bir Kez Daha Düşürdü!

Çin’in online oyun sektöründeki düzenlemeleri, Tencent’in hisselerini düşürdü. Detaylar haberimizde;
Çin’in Oyun Düzenlemelerindeki Yeni Atağı Tencent’i Bir Kez Daha Düşürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Teknoloji devi Tencent’in hisseleri, Çin hükümetinden gelen düzenlemenin ardından % 5 oranında düştü. Piyasalarda büyük yankı uyandıran haber, Çin Eğitim Bakanlığı’nın yeni düzenlemesinin üzerine geldi.

Çünkü düzenleyiciler, ülkenin genç nüfusunun giderek daha çok çoğalan online video oyunu sorununa çözüm bulmak için sınırlama öneren bir bildiri yayınladı. Sonuçta yaşananlar, yalnızca günler önce Çin’den video oyununa gelen yasakla hisseleri düşen Tencent’in yeniden namlunun ucuna oturduğu şeklinde yorumlandı.

Çin Eğitim Bakanlığı, dün ülkenin genç nüfusu arasında artan göz problemini frenlemeyle ilgili planına dair bir not yayınladı.

Çin Eğitim Bakanlığı Genç Nüfusun Artan Göz Problemlerini Frenlemek için Adım AttıMiyopluğun çok ciddi bir sorun haline geldiğini belirten bakanlık, bunun ülkenin geleceği için büyük problemlere yol açabileceğini vurguladı. Çin’deki gençlerin görme problemlerindeki artışın ise ağır çalışma yükü, cep telefonlarındaki ve diğer elektronik cihazların sayısındaki artış, açık hava aktiviteleri ve egzersiz eksikliği gibi nedenlerden kaynaklandığı dile getirildi.

Çin Eğitim Bakanlığı bildirisinde, yeni online video oyunlarının onayı için kontrollerin artırılmasını ve oyun oynama yaşı ile sürelerine kısıtlama getirilmesini önerdi.

Çin Eğitim Bakanlığı Online Oyunlara Kısıtlama Getirilmesini Önerdi Niko Partners isimli pazar araştırma şirketi de öğleden sonraki notunda; söz konusu önerilerden ikisinin daha önce dile getirilmiş olduğunu belirtmekle birlikte yeni online video oyunu sayısını kısıtlamanın muhtemelen en yüksek etkiye sahip olacağını kaydetti. Niko Partners ayrıca metni; “görmeyi beklediğimiz kadar detaylı değildi” diye nitelendirerek; “bu noktada politikanın kısıtlayıcı olup olmayacağı belirsiz” ifadesini kullandı.

Duyurudan sonraki ilk işlem gününde Tencent’in hisseleri Perşembe günkü kapanış işlemine kıyasla % 5.6 oranında düşüş gösterdi.

Tencent'in Hisseleri Cuma Günü % 5.6 Oranında Düştü Hong Kong merkezli Haitong International Securities’de yatırım stratejisinin yönetici direktörü Kevin Leung,; “oyun kullanımıyla ilgili olarak Perşembe günü çıkan haberlerin, daha önce çıkan gençlere yönelik oyun kısıtlamalarına benzediğini görüyor ve bunun kısa süreli bir tepki olduğunu düşünüyorum” dedi.

Fakat Leung, büyük resimde bunun Çin’in oyun sektörüne daha güçlü bir kıskaç koymak anlamına geleceğini ve trendin en az önümüzdeki iki çeyrek boyunca da devam edeceğini dile getirdi. Nihayetinde Çinli düzenleyicilerin kısıtlamaları, son 13 yıl içinde karında ilk kez düşüş açıklayan Tencent için işlerin çok daha zorlaşabileceğini gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu