Yatırım yapmaya başla!

Çin Hükümet Yetkililerini 100 Özel Şirket İçine Yerleştirecek

Yerel devlet medyası, Çinli hükümet yetkililerinin Hangzhou teknoloji merkezinde çalışan 100 özel şirket içine yerleştirileceklerini yazdı.
Çin Hükümet Yetkililerini 100 Özel Şirket İçine Yerleştirecek

Yerel devlet medyası, Hangzhou teknoloji merkezindeki 100 özel şirket içine çalışmak üzere Çinli hükümet yetkililerinin yerleştirileceklerini bildirdi.

Hangzhou Belediye İdari Teşkilatı’nın Alibaba, Geely Holdings ve Wahah gibi önemli kuruluşlara 100 temsilci göndereceği belirtilirken 100 şirketin tam listesi haberde paylaşılmadı.

Hangzhou hükümetinin yeni üretim planının bir parçası olduğu söylenen direktifin, doğu Zhejiang eyaletindeki üretimi artırmak ve yerel ekonomiyi desteklemek için bir girişim olduğu söylendi.

Hangzhou Üretim Artırma Çabaları Bu, Çin hükümetinin ülke ekonomisini dönüştürme çabalarını gösteren en son strateji olarak geldi. Zira Made in China 2025 isimli temel stratejiye göre Çin robot ve havacılık gibi yüksek değerli endüstrilerdeki ekonomik rakiplerini yakalamayı hedefliyor.

Şanghay’dan trenle bir saat uzaklıktaki Hangzhou, Çin’in en büyük şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yaparken Alibaba’ın 20 bin çalışana iş veren global merkezi de burada bulunuyor.

Teknoloji devi Alibaba, bu direktifle ilgili sorulara yeni önergenin firmanın faaliyetlerini aksatmayacağını söyleyerek cevap verdi.

Alibaba Hükümet Yetkili Şirket Yerleştirilmesi Anlıyoruz Bugün CNBC’ye yaptığı açıklamada Alibaba; “Bu girişimi anlıyoruz, Hangzhou merkezli girişimleri desteklemek için daha iyi bir iş ortamı geliştirmeyi amaçlıyor. Hükümet temsilcisi özel sektör için köprü işlevi görecek ve şirketin faaliyetlerine müdahale etmeyecek” dedi. Otomobil üreticisi Geely ile meşrubat ürünleri Wahaha’nın sözcüleri ise yorum yapmadı.

Hangzhou’daki hamlenin “yenilikçi” bir ekonomik stratejiden daha fazlası olmadığı iddialarına rağmen hükümet yetkililerini özel firmaların içine sokmanın Çinli şirketlerdeki devlet etkisiyle ilgili endişeleri daha da artırdığı vurgulandı. Zira Çin yasalarına göre talep edilmesi halinde kuruluşların verileri devlete vermeye zorlanabileceği biliniyor.

Zaten Huawei ile ilgili endişelerin temel dayanağından birini de bu durum oluşturuyor. Devlet casusluğu gerekçeleriyle uluslararası güvenlik tartışmalarının odağında olan Huawei, kendisine yöneltilen iddiaları defalarca reddetse de Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya dahil birçok ülke, Huawei’i 5G ağlarından dışladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum