Yatırım yapmaya başla!

Çin Huawei Meselesi Büyürken Silikon Vadisi Yatırımlarını Tamamen Kesebilir

Çin’in Huawei meselesi giderek büyürken Silikon Vadisi yatırımlarını tamamen kesebileceği söylendi. Detaylar aşağıda;
Çin Huawei Meselesi Büyürken Silikon Vadisi Yatırımlarını Tamamen Kesebilir

Huawei meselesi giderek büyürken Çin’in Silikon Vadisi yatırımlarını tamamen kesebileceği söylendi. Sonuçta, Çinli teknoloji devi Huawei ürünlerinin casusluk amacıyla kullanılabileceği endişeleriyle birçok Batı hükümetinin kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

Durum o kadar ciddiydi ki Huawei CEO’su geçtiğimiz günlerde alışılmadık biçimde uluslararası medyaya basın açıklamasında bulunmuş, şirketin Çin için asla casusluk yapmayacağını söyleyerek güven yaratmaya çalışmıştı. Tüm bu olaylar, ABD ile Çin’in uzun süredir devam eden ticaret anlaşmazlığında takılıp kaldığı bir zamanda gerçekleşmiş, bazı uzmanlar çatışmanın ticaret değil de teknoloji savaşı olduğunu söylemişlerdi.

Son çıkan haberlerde ABD’nin tutuklu olan Huawei CFO’sunun iadesi için Kanada’ya talepte bulunacağının yazılması, endişeleri daha da artırmıştı.

 Huawei CFO’sunun İadesi Talebi Gerginliği Artıracak İşte bu noktada Çin’in önde gelen ekonomistlerinden Zhu Min’in açıklamaları dikkat çekti. Bank of China’daki eski rolünün yanında, Uluslararası Para Fonu’nun da eski başkan yardımcısı olan Zhu dün verdiği demeçte; “psikoloji gerçekten değişti çünkü teknik savaş, ABD sermayesinin her yere taşınması ve Çin sermayesinin her yere taşınmasıyla birlikte birbirine en bağlı savaştır” dedi ve şöyle devam etti:

“Ancak Huawei olaylarından sonra Silikon Vadisi’ne giren tüm Çin paralarının durduğunu söyleyebilirim ve hiçbir ABD parası da Çin’e yatırım yapmak istemeyecektir.”

Silikon Vadisi Giden Tüm Paralar Durdu Nihayetinde Huawei dünyanın en iyi akıllı telefon üreticilerinden biri olmasının yanında telekomünikasyon altyapısında da bir liderdi ve Çinli firma özellikle de 5G alanında hızla ilerliyordu. Ne var ki Huawei teknolojisinin güvenliği konusundaki endişeler, son haftalarda ABD, Kanada, Almanya, İngiltere ve Avustralya’da gittikçe yoğunlaşmıştı.

ABD ve diğer ülkeler tarafından yapılan büyük suçlamalar, Çin bunu reddetmesine rağmen Pekin’in teknoloji hırsızlığı yaptığını öne sürüyordu.

ABD Çin Teknoloji Hırsızlığı Gerilimi Olumsuz haberlere karşı kendini savunmaya çalışan şirket de haliyle harekete geçti ve Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Liang Hua, Davos’taki dünya liderlerine şirketin kısıtlamalarla karşılaşmaya devam etmesi durumunda Batı ülkelerinden uzaklaşabileceğini anlattı.

Liang ayrıca Dünya Ekonomik Forumu’ndaki muhabirlere, Huawei’in faaliyet gösterdiği her yerde düzenlemeleri takip ettiğini söyledi. Hony Capital’in kurucusu ve genel müdürü John Zhao’ya Çin’in parayı Silikon Vadisi’nden uzaklaştırıp uzaklaştırmayacağı sorusuna ise “durum böyle görünüyor” diyerek cevap verdi.

Neticede BAT olarak adlandırılan Baidu, Alibaba ve Tencent üçlüsü Silikon Vadisi’nin en büyük Çinli yatırımcıları arasındaydı. Örneğin Tencent, Kuzey Caroline merkezli Epic Games’te yüzde 40 hisseye sahipken, Baidu Silikon Vadisi’nde yapay zeka laboratuvarlarına sahipti. Keza Çin önümüzdeki 10 yıl içinde dünyadaki teknoloji lideri olma niyetini açıkça ilan etmiş ve yeni nesil teknolojilere yüzlerce milyar dolarlık yatırım yapmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum