Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Hizmet Sektörü 2020 Sonunda Daha Yumuşak Genişledi

Çin'in hizmet sektörüne ait PMI verileri, 2020 Aralık'ta Kasım ayına göre daha yumuşak genişleme gösterdi.
Çin Hizmet Sektörü 2020 Sonunda Daha Yumuşak Genişledi

Çin’de koronavirüs sürecinin ardından hizmet sektörü Kasım’da güçlü bir toparlanma göstermişti. Caixin/Markit Genel Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi 57,8 düzeyine yükselerek, güçlü bir genişlemeye işaret etmişti. Aralık ayında ise daha yumuşak bir genişleme gösterdi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış İş Aktivite Endeksi, Kasım’daki 57,8 seviyesinden Aralık’ta 56,3 seviyesine geriledi.
Çin Hizmet Aktivite Endeksi - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Veri, Çin’in genel hizmet sektörü aktiviyesinde genişlemenin daha yumuşak bir şekilde devam ettiğini gösterdi. Çin’deki hizmetler aktivitesindeki büyüme belirgin kalırken, yeni ihracat satışlarında mütevazi bir artış görüldü. Yeni işlerde de yumuşak bir hızda büyüme gerçekleşti. İş dünyası güveni güçlü kalırken, küresel ekonomik koşullarda daha fazla toparlanma umutları Nisan 2011’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

Firmalar maaş bordrolarına ekleme yapmaya devam ederken, birikmiş iş seviyelerini azaltmaya yardımcı oldu. Fiyatlar verileri ise girdi maliyetlerinde daha keskin bir artış olduğunu gösterdi. Bu durum, firmaların çıktı ücretlerini Ocak 2008’den bu yana en hızlı şekilde artırmalarına yol açtı.

Genel faaliyetteki daha yumuşak artış, 2020’nin sonunda toplam yeni işin daha yavaş genişlemesiyle aynı zamanda denk geldi. Genel olarak sağlam bir artış gösteren yeni işlerdeki en son artış Eylül’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Yavaşlama, dış talepteki zayıf artıştan kaynaklandı. İhracat satışları ise Kasım’da 1,5 yıldan fazla bir sürenin en hızlı genişlemesini gösterdikten sonra mütevazi bir artış kaydetti.

Aralık verileri, Çinli hizmet sağlayıcılarda işgücü sayılarında ikinci bir artışa işaret ederken, istihdam yaratma oranı ılımlı kaldı.
Çin Hizmet İstihdam Endeksi - Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Aynı zamanda şirketler dördüncü çeyreğin sonunda birikmiş iş yüklerini azalttığı için işletme kapasiteleri üzerinde çok az baskı olduğunu belirtti. Kasım’da Ağustos 2010’dan bu yana en keskin oranda arttıktan sonra girdi maliyetleri daha yumuşak bir artış kaydetti. Aralık ayında bu artış hızını korudu.

Hizmet şirketleri sık sık yüksek personel maliyetleri ve hammadde fiyatlarının yıl sonunda harcamaları artırdığından bahsetti. Firmalar maliyetlerde daha da belirgin bir artışla karşı karşıya kaldıkça fiyatlar Aralık’ta daha da artış gösterdi. Özellikle enflasyon oranı 2008’in başından bu yana kaydedilen en hızlı ve sağlam düzeyde gerçekleşti.

Hizmet sektörü firmaları genellikle pandemi sona erdiğinde ve planlanan şirket genişlemeleri yoluyla daha güçlü küresel ekonomik koşulların öngörüldüğü bir ortamda faaliyet seviyelerinin önümüzdeki yıl artmasını bekliyor. Dahası iyimserlik derecesi Nisan 2011’den beri en güçlü ve tarihsel ortalamanın üzerinde gerçekleşti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum