Yatırım yapmaya başla!

Hükümetin Faiz ve Vergileri Düşürmesiyle Çin Hisseleri Virüs Kaynaklı Kayıplarını Geri Aldı

Pekin hükümetinin virüsün ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi azaltmak için aldığı önlemler, hisse senetlerinin bir aylık kaybını geri almasını sağladı.
Hükümetin Faiz ve Vergileri Düşürmesiyle Çin Hisseleri Virüs Kaynaklı Kayıplarını Geri Aldı

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen kişilerin sayısı son verilere göre 70 bin 548’e yükseldi. Bunların 10 bin 644’ünün durumunun ağır olduğu, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 1771’e ulaştığı bildirildi.

Müşahede altında olanların sayısının 150 bin 539 olduğu açıklanırken, moralleri bir nebze olsun artıracak gelişmeler de paylaşıldı. Virüs taşıdıklarından şüphelenilen kişi sayısının 7 bin 264’e gerilediği, tedavi olup taburcu olanların ise 10 bin 844’e ulaştığı öğrenildi. Salgın nedeniyle son 24 saat içerisinde 105 kişi hayatını kaybetti.

Bunların 100 tanesinin salgının ana kaynağı olan Hubey eyaletinde, 3’ünün Hunan, 2’sinin ise Guangdong eyaletinde gerçekleştiği öğrenildi. Çin hükümeti virüsün ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için birtakım kararlar açıkladı. Bunun üzerine hisse senetlerinde hafif yükseliş oldu.

Çin hükümeti vergileri düşürdüğünü, piyasaya likidite enjekte ettiğini ve para piyasası faizlerini indirdiğini duyurdu.

Çin Hisseleri YükseldiPekin yönetimi Pazar günü yaptığı açıklamada kurumlar vergisi de dahil olmak üzere bazı vergi kalemlerinde indirim uygulandığını açıkladı. Koronavirüs salgını nedeniyle ülkede hayat neredeyse durma noktasına geldi. Fabrikaların bir kısmı üretimi durdurdu, beyaz yakalılara evden çalışma talimatı verildi, restoranlar ve cafeler de şubelerini belirli bir süreye kadar kapattı.

Bu durum Çin ekonomisini olumsuz etkilerden, otoriteler büyüme tahminlerini düşürdü. Hükümet de bu durumun yarattığı olumsuz durumu ortadan kaldırmak için birtakım önlemleri devreye soktu. Finans sistemine likidite enjekte etmek, para piyasası faizlerini düşürmek, Mart öncesinde yerel yönetimlere 848 milyar yuanlık tahvil satılına izin vermek bunlardan bazıları.

Bu gelişmenin ardından hisse senetleri toparlandı. Çin hisse senetleri gösterge endeksi, bu ay başında verdiği 720 milyar dolarlık düşüşe neden olan kayıplarını geri aldı. CSI 300 Endeksi %1,2 oranında yükselerek, 23 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Longwin Investment Management Co. fon yöneticisi Yang Wei, bu tarz adımların artmasını beklediklerini ve yatırımcıların risk iştahının artmasıyla hisse senetlerinde toparlanma beklediklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum