Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hisseleri, İkinci Çeyrekteki Düşük Büyümeye Rağmen Yükseldi

Çin'in 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamları 27 yılın en düşüğüne işaret ederken, hisse senetleri yükseldi.
Çin Hisseleri, İkinci Çeyrekteki Düşük Büyümeye Rağmen Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, 2019 yılının birinci çeyreğinde yüzde 6,4 oranında büyüdükten sonra beklentiler aşağı yönlü revize edilmiş ve yıl genelindeki büyümenin yüzde 6 civarında olacağı söylenmişti. İkinci çeyrek büyüme rakamları ise bugün açıklandı ve yüzde 6,2 ile 27 yıldaki en düşük çeyreklik büyümeye işaret etti.

Şanghay kompoziti yüzde 0,4 artışla 2.942,19 puana yükselirken, Shenzhen kompoziti yüzde 1 yükselişle 1.572,34 seviyesine ulaştı.

Çin Endeksleri YükseldiShenzhen bileşeni ise yüzde 1,04 oranında pozitif bölgede hareket ederken, 9.309,41 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Hong Kong’daki Hang Seng endeksi ise son işlem saatinin sonrasında yüzde 0,22 oranında yükseliş kaydetti ve şehirdeki tartışmalı iade faturasını çevreleyen kargaşanın içinde kaldı.

Hong Kong’da dünyanın en büyük 2019 halka arzı olarak nitelendirilen Budweiser’ın halka arz teklifi, yaşanan karmaşa nedeniyle ana şirket Anheuser-Busch InBev tarafından iptal edildi. Güney Kore’nin Kospi endeksi ise yüzde 0,2 oranında düşüşle 2.082,48 puandan kapanış gerçekleştirdi.

Avustralya’da S&P / ASX 200 endeksi yüzde 0,65 oranında düşüşle 6.653,00 puandan kapanırken, birçok sektörde düşüş kaydedildi.

ASX 200 Yüzde 0,65 DüştüServet yöneticisi AMP’nin hisse senetleri, şirketin hayat sigortası ve refah koruma işinin satışına devam etmesinin muhtemel olmadığını söyledikten sonra yüzde 15,81 oranında değer kaybetti. Genel olarak, Japonya hariç MSCI Asya endeksi ise yüzde 0,28 oranında artarken, Japonya piyasaları bugün kapalı.

Economist Intelligence Unit Çin ekonomisinin baş ekonomisti Tom Rafferty, “GSYİH büyümesi, hükümetin yüzde 6’nın altına indiğinde, hükümet politikası bu yılın geri kalanında ve 2020’de büyümeyi sürdürecek. Bu daha sonraki politikaları daha da zorlaştıracak,” dedi.

Eastspring Investments’da çok varlıklı çözümlerin baş yatırım yöneticisi Colin Graham ise Çin ekonomisinin yavaşladığını bildiklerini, iç büyümeye doğru yeniden dengelendiklerini söyledi. Graham, “Yetkili makamların gerçekten frenleri ekonomiye koyduğunu görüyoruz ve sonra çok ileri gittiğinde frenleri bırakacaklar,” dedi.

Barry Kasırgası nedeniyle ABD’nin Meksika Körfezi’ne yakın bölgede yapılan ham petrol üretiminin yüzde 73’ünü düşürdü.

Barry Kasırgası TehlikesiPetrol fiyatları gelen hafta fırtına ve jeopolitik kaygılar nedeniyle güçlü bir yükseliş kaydetti. Bugün Asya işlemlerinde öğleden sonra çok az değişim gösterirken, uluslararası gösterge Brent tipi ham petrol varil başına 66,76 dolara yükseldi. ABD ham petrol fiyatı ise varil başına 60,16 dolara geriledi.

Doların önemli para birimleri karşısındaki değerini izleyen dolar endeksi, geçen hafta 97,5 seviyesini kaydettikten sonra 96,808 seviyesinden işlem görmeye başladı. USD/JPY paritesi ise geçen hafta 108,8 seviyesini gördükten sonra 107,94 yen seviyesinden alıcı bulmaya başladı. AUD/USD paritesi ise 0,692 dolar seviyesini gördükten sonra bir miktar yükseldi ve 0,7032 dolardan işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu