Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hisse Senetleri Altyapı Yatırımlarına Destek Haberleriyle Yükseldi

Pekin'den gelen bir altyapı artışı göstergesi, Trump'ın tarifeleri artırma tehdidine karşılık hisse senetlerinin yükselişini sağladı.
Çin Hisse Senetleri Altyapı Yatırımlarına Destek Haberleriyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin anakarasındaki hisse senetleri bugünkü işlemlerde yükseldi. Üstelik bu yükseliş, ABD Başkanı Donald Trump’ın gümrük vergilerini artırma tehdidine karşılık gerçekleşti. Pekin’den gelen bir altyapı artışına yönelik göstergeler, tehditlerden ağır bastı ve Çin hisselerinin yükselişini sağladı.

Şanghay kompoziti 2.925,72 seviyesinden kapanarak %2,58 artarken, Shenzhen komponenti 9.037,67’den işlem göreren %3,75 yükseldi.

Şanghay Kompoziti Yüzde 2,58 YükseldiShenzhen bileşeni yüzde 3,708 ile 1.538,23’ten kapanırken, anakaradaki en büyük şirketleri izleyen CSI 300 endeksi yaklaşık 3,01 oranında değer kazandı ve 3.719,28’den kapanış yaptı.

Anakaradaki hareketler, devlet haber ajansı Xinhua’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in yerel yönetimlerin bazı yatırım projelerini finanse etmek için yerel devlet tahvillerine ilişkin bir bildirimde bulunduğunu belirterek özel tahvilleri kullanmalarını sağlayacağını yazmasıyla gerçekleşti.

Hang Seng endeksi son işlem saatinde %0,83 artış kaydederken, Çin İnşaat Bankası’nın Hong Kong’daki hisseleri %1,43 yükseldi.

Hang Seng Endeksi Yüzde 0,83 YükseldiJaponya’daki Nikkei 225 endeksi, yüzde 0,33 oranında artışla 21.204,28 seviyesinden kapanırken, Topix endeksi 1.561,32 seviyesinden kapatarak yüzde 0,54 yükseldi. Güney Kore’nin Kospi endeksi ise yüzde 0,59 oranında artarak 2.111,81 seviyesinden kapandı. LG Electronics hisseleri ise yüzde 6,03 artış kaydetti.

Avustralya’da tatilin ardından hisse senetleri yükseliş kaydetti. ASX 200 endeksinde çoğu sektör değer kazanarak yüzde 1,59 artış gösterdi ve 6.546,30 seviyesinden kapanış yaptı.

Trump, Çin’in ABD ile anlaşma yapmak zorunda kalacağını belirtirken, Xi’nin G-20’ye katılmamasıyla tarifeleri artıracağını söyledi.

Xi G-20'ye Gelmezse YorumuUlusal Avustralya Bankası döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, “Ayın sonu G-20 toplantısı, önümüzdeki günlerde ve haftalarda piyasaları oldukça huzursuz etmesi gereken başka bir büyük ikili risk olayı olarak hazırlanıyor. Ayrıca FED’in ABD büyümesine yönelik aşağı yönlü risklerin resmi bir hafifletme eğilimine karşı derhal kayması haklı gösterip göstermediğine karar vermek zorunda olduğu önümüzdeki hafta FOMC toplantısı karmaşıklaştırıyor,” ifadelerini kullandı.

Singapur’un DBS Bankası’nın genel müdürü ve baş ekonomisti olan Taimur Baig ise ABD’nin suçlamaları ve alınan önlemlerin aynı kalması nedeniyle 2018’den bu yana çok fazla hareket ettiğini hissetmediğini belirtti. Baig, “Muhtemelen bu kumar için bir tür yöntem var, eğer istersen ama göremiyorum. Çünkü şu ana kadar Beyaz Saray’dan çıkan bir tür retorik gibi görünüyor, bir ticaret anlaşmasının gerçekleşmesini imkansız hale getiriyor,” dedi.

Dolar endeksi ise bir önceki düşük seviye olan 96.728’in ardından 96.751 seviyesinde bulunuyor.

Dolar Endeksi 96.751 SeviyesindeGeçen hafta FED Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının ticaret müzakereleri ve diğer meseleleri çevreleyen gelişmelerin etkisini yakından izledikten sonra genişlemeyi sürdürmek için uygun olacağını söyledi.

USD/JPY paritesi ise 108,34’ten daha yüksek bir seviyeyi gördükten sonra 108,55 seviyesinden işlem gördü. AUD/USD paritesi ise önceki seansta 0,7000 doların üzerindeki seviyelerden geriledikten sonra 0,6958 dolardan el değiştirmeye başladı. Ham petrol ise Asya işlemlerinde öğleden sonra yükseldi ve Brent ham petrol varil başına %0,61 artışla 62,67 dolardan, ABD ham petrolü varil başına %1,09 artışla 53,84 dolardan işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu