Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de İşlem Gören Hisse Senetlerinin %90’ı Taban Fiyatlara Geriledi

Virüs salgını Çin piyasalarını yerle bir etti. Çin Yeni Yılı tatilinin ardından borsaların açılmasıyla birlikte neredeyse tüm hisse senetlerinde son yılların en sert satışı gerçekleşti.
Çin’de İşlem Gören Hisse Senetlerinin %90’ı Taban Fiyatlara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin piyasaları Yeni Yıl tatilinin ardından bugün işlemlere başladı. Ancak açılışın ardından birkaç dakika sonra binlerce hisse senedi sert satış dalgasına maruz kaldı.

Piyasaların koronavirüs salgınının yarattığı endişeyi değerlendirmesi borsada kayıpları hızlandırırken, 4000’e yakın hisse senedinin %90’ı taban fiyatlara geriledi. Böylelikle ülke borsasında işlem gören hisse senetlerinde 2015 yılından bu yana görülen en sert düşüşler gerçekleşti.

Şanghay ve Shenzhen piyasalarında işlem gören 4000 hisse senedinin sadece 162 tanesinde değer kaybı olmadı.

Çin Hisse Senetleri Sert DüşüşSon açıklamalara göre koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 421’e yükseldi. Virüs salgını sağlık-bakım gibi hisseleri yukarı çekerken, geri kalan neredeyse tüm hisse senetlerinde baskı yarattı.

Guangzho’da Snowball Wealth’in idari direktörü Li Changmin, çok yoğun ve hızlı gerçekleşen satış dalgasının bu şekilde devam etmesi halinde, risk kontrolleri ve likidasyon yapacaklarını söyledi.

Çin 7,5 trilyon dolar büyüklüğünde hisse senedi piyasasına sahip. Tatil nedeniyle yatırımcılar işlem yapamıyordu. Ancak piyasa açılır açılmaz çok sert satış dalgası başladı. CSI 300 Endeksi son 15 yıllık tarihinde nadiren yaşanan %9,1’lik düşüş kaydetti.

Uzmanlar hisselerin taban fiyata gerilemesinin, satışların önümüzdeki günlerde de süreceği anlamına geldiğini belirtiyor.

Çin Borsasında Koronavirüs BaskısıTaipei’de Franklin Templeton SinoAm Securities Investment Management Inc. fon yöneticisi Bruce Yu, geçen hafta Cuma günü neyi satıp satmayacağı konusunda planlar yaptığını fakat emirlerinin bazılarının bugün gerçekleşmediğini söyledi. Uzmanlar hızla yayılan virüsün hem sağlık hem de ekonomi üzerinde yaratacağı yıkımı değerlendirmeye devam ediyor.

Son edinilen bilgiye göre Çin hükümeti virüsün 2020 yılının ekonomik büyümesini düşürüp düşürmeyeceği konusunu değerlendiriyor. Öte yandan virüs nedeniyle tedavi olan kişilerin taburcu edildiğine dair gelen haberler önümüzdeki günlerde piyasaların normale döneceğine dair umutları canlı tutuyor. Dün açıklanan bilgiye göre 2019-nCoV’e yakalanan 328 kişi tedavi edilerek taburcu edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu