Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin ve Hindistan Arasındaki Gerilim En Çok Teknoloji Devlerini Vuruyor

Çin ve Hindistan arasında artan gerilim nedeniyle teknoloji şirketleri zarar görmeye devam ediyor.
Çin ve Hindistan Arasındaki Gerilim En Çok Teknoloji Devlerini Vuruyor

Teknoloji firmaları geçmiş yıllardan bu yana sürekli büyümeye devam ediyor. Artan talep ve yapılan yatırımlar insanların yepyeni ürünler ile karşılaşmasına zemin hazırlıyor. Dünyanın önde gelen ülkeleri sahip oldukları teknoloji şirketleri ile beraber çok büyük kitlelere ulaşıyor. Ancak ülkeler arasında yaşanan ticari gerilimler bu şirketlerin faaliyetlerini olumsuz etkiliyor. Son yıllarda ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları bu şirketleri fazlasıyla vuruyor.

En çok etkilenen şirketlerin başında ise Huawei ve TikTok’un geliştiricisi Bytedance geliyor. ABD her iki şirkete de katı yaptırımlar uyguluyor. Diğer yandan Çin ile gerilim yaşayan ülkeler arasında Hindistan da katıldı. Aslında iki ülke arasındaki ilişkiler uzun yıllardır gergin durumda.

Ancak geçtiğimiz aylarda Himalayalar bölgesinde 20 Hintli askerin ölmesine neden olan bir çatışma yaşandı. Bu durum sonrası Hindistan, Çinli şirket ve uygulamaları hedef alan adımlar atmaya başladı. İki tarafın birbirine yönelik hamlelerinden en çok teknoloji firmaları etkileniyor.

Anlaşmazlık Teknoloji Firmalarını Vuruyor

Anlaşmazlık Teknoloji Firmalarını Vuruyor

Son dönemde Hindistan, Çin merkezli Bytedance, Alibaba ve Tencent gibi şirketlere yönelik yasaklayıcı adımlar atması ile biliniyor. Çin’in telekomünikasyon devi Huawei ise Hindistan’ın 5G ağlarını kısıtlamaya yönelik kararlar almıştı. İki ülke Eylül ayında askeri gerilimin azaltılmasına yönelik anlaşmaya varmıştı. Ancak teknoloji şirketleri halen olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Çin ve Hindistan dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip iki ülkesi olarak öne çıkıyor.

Son yılların en çok indirilen sosyal medya uygulaması TikTok, Hindistan tarafından yasaklanmış durumda. Hindistan’ın önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1 milyar internet kullanıcısına sahip olacağı tahmin ediliyor. Şu an itibarıyla bu sayı 750 milyon. Kısıtlama nedeniyle TikTok’un 200 milyon Hintli kullanıcıyı kaybettiği belirtiliyor. Uzmanlar bu sayının ABD’deki kullanıcı kitlesinin iki katı olduğunun altını çiziyor.

Çinli şirketler kendi ürünlerinin yanı sıra Hindistan merkezli girişimlere de yatırım yapmasıyla biliniyor. 2015 yılından bu yana ülkeye 4 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Finansal teknoloji şirketi Paytm’den bir sözcü süreçle ilgili, “Ana hissedarlarımızdan hiçbiriyle, hisselerini satma veya hâkim hissedar olma konusunda hiçbir zaman tartışma veya herhangi bir plan yapılmadı,” açıklamasında bulundu.

Danışmanlık şirketi Innovating the Future’ın kurucu ortağı Abishur Prakash, “Kısa vadede Hindistan kaybedecek. Tencent, Hindistan’ın girişim ​​dünyasındaki en büyük stratejik yatırımcısı olarak biliniyor. Xiaomi, Hindistan’a bir yılda neredeyse 500 milyon dolar yatırım yaptı” diye konuştu. İki ülke arasındaki gerilim, en azından kısa vadede teknoloji şirketlerini olumsuz etkilemeye devam edecek gibi görünüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum