Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrol Üretimini %15 Azaltan Çin’in Bu Oranı Daha da Artırması Bekleniyor

Çin koronavirüs nedeniyle akaryakıt talebinin azalmasına bağlı olarak ham petrol üretimini %15 azalttı. Salgının kontrol altına alınmaması durumunda bu oranın daha da genişletilmesi bekleniyor.
Ham Petrol Üretimini %15 Azaltan Çin’in Bu Oranı Daha da Artırması Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını ile mücadele eden Çin, şu günlerde tarihinin en zor zamanlarından birisini geçiriyor. Resmi verilere göre 28 ülkede virüse rastlandı, can kaybı 638’e ulaştı. İlk olarak 12 Aralık’ta Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde tespit edilmişti. 22 Ocak’tan bu yana Hubey eyaletine bağlı 17 kentte toplu ulaşım durduruldu.

Salgın nedeniyle birçok havayolu şirketi Çin’e yapılan uçuşları askıya aldı. Seyahatlerin durması, uçuşların iptal edilmesi ve deyim yerindeyse insanların evlerinde hapis kalması havacılık ve ulaşım yakıtlarına olan ihtiyacı azalttı.

Talep düşüklüğü fiyatları da baskılarken OPEC üretim kısıntısını değerlendirmeye başladı. Çin’de ise salgınının giderek ürkütücü rakamlara ulaşmasıyla ham petrol üretimini azalttı.

Çin petrol rafinerilerini yakıtlara dönüştükleri ham petrol miktarını %15 oranında düşürdüğünü açıkladı.

Çin Petrol ÜretimiElde edilen habere göre geçen hafta devlete ait ve özel tesislerdeki üretim geçen hafta 2 milyon varile düşürüldü. Çin dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı konumunda. Burada üretimin azaltılması küresel piyasa için de tehdit unsuru. Üstelik %15 oranının önümüzdeki günlerde daha da artması öngörülüyor. OPEC ve ortakları bu durumda fiyatlardaki dalgalanmanın da daha geniş olacağını belirtiyor.

Fiyatlar OPEC kararının netleşmemesiyle düşüş eğilimli hareket ediyor.

OPEC KararlarıOPEC ve ortakları 4 Şubat’ta acil toplantı düzenleyerek düşen fiyatlara karşı neler yapılabileceğini görüştü. Ancak toplantı beklenmedik şekilde uzadı. Çoğunluğun üretim kısıntısını uzatma önerisine sıcak baktığı ancak Rusya’nın yanaşmadığı öğrenildi.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, virüsün petrol piyasasına etkisini tam olarak anlamadan yorum yapmanın doğru olmayacağını söyledi. Rapidan Energy Advisers LLC’den Bob McNally, Rusya’nın sert muhalefeti ve ham petroldeki rahatlama rallisine bağlı olarak üretim kısıntısını destekleyenlerin zorlanacağını aktardı.

Ham petrolün varili şu sıralar %0,66 ekside 50,62, Brent petrolünki %0,36 ekside 54,73 dolardan işlem görüyor. VI Investment emtia analisti Will Sungchil Yun, yatırımcıların üretim kısıntısı ihtimaline yoğunlaştığını belirterek, “Virüsün yayılmasının yavaşladığına ilişkin işaretler gelmezse, önümüzdeki hafta diğer bir satış dalgası görülebilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu