Yatırım yapmaya başla!

Çin Zannettiğimiz Kadar Güçlü Değilken ABD Ekonomisi Trump’ın Lehine İşliyor!

Önde gelen uzmanın, Çin'in gücünün abartılmış olduğu ve ABD ekonomisinin gayet iyi durumda olduğu yönündeki yorumları dikkat çekti. Detaylar haberimizde;
Çin Zannettiğimiz Kadar Güçlü Değilken ABD Ekonomisi Trump’ın Lehine İşliyor!

Trump’ın sürdürmekte epey kararlı olduğu ticaret savaşları tüm dünyayı endişelendirirken; Milken Institute’den Asyalı bir üye konuyla ilgili yorumuyla dikkat çekti. Buna göre Curtis Chin Çin’in belki de ilk zamanlarda düşündüğümüz kadar güçlü olmadığını vurgulayarak; “Çin hala bu ticaret durumuyla nasıl başa çıkacağını, yurt içi ekonominin istikrarını nasıl sağlayacağını düşünüyor” dedi.

İlaveten; ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarının geri teptiği yönündeki görüşe kesinlikle katılmadığını dile getirdi. Sonuçta, uzmanın Çin’in gücünün fazla abartılmış, ABD ekonomisininse gayet güçlü olduğu yönündeki yorumu büyük yankı uyandırdı.

Ekonomik düşünce kuruluşu Milken Institute’nin Asyalı üyesi Curtis Chin, ABD – Çin ticaret savaşına ilişkin yorumuyla dikkat çekti.

Milken Institute’nin Asyalı üyesi Curtis Chin Ticaret Savaşı Yorumu Zira Curtis Chin, Çin’in belki de ilk zamanlarda düşündüğümüz kadar güçlü olmadığını vurgulayarak; “Çin hala bu ticaret durumuyla nasıl başa çıkacağını, yurt içi ekonominin istikrarını nasıl sağlayacağını düşünüyor” dedi. Ve bunun ABD Başkanı Donald Trump’ın lehine olduğunun üzerini çizerek; “şu anda gerçekten Trump’ın avantajına çalışan şeyin, ABD ekonomisi olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullandı.

İlaveten Curtis Chin, verdiği demeçte Trump’ın politikalarının geri tepeceği yönündeki görüşlere asla katılmadığını belirtti.

Uzmana Göre Çin'in Gücü Abartılmış Asya Kalkınma Bankası’nın yönetim kurulu üyesi ve ABD büyükelçisi olarak da tanınan Milken Institute uzmanı ayrıca; “Trump dünyanın değil Amerikalıların başkanı olarak seçildiğini netleştirmiştir” sözleriyle ilgi çekti. Ve bu düşüncesini; “şu anda ABD’de rekor istihdam var, işsizliğin düşmesinin yanı sıra insanların ekonomiye yeniden katılmaya başladıkları görülüyor ve bence bu olumlu bir mesaj” diyerek destekledi.

Chin aynı zamanda Çin devlet medyasındaki söylemlerin aksine Pekin’in sanıldığı gibi Trump’a karşı o kadar saldırgan olmadığını da aktardı.

Çin’in Zannettiğimiz Kadar Güçlü Olmadığının Farkına Varmalıyız!Ve dünyanın ikinci büyük ekonomisinin hala oyun planını oluşturmakta olduğunu dile getirdi. Tüm bunların yanında Milken üyesi; “Çin’in gelecekteki eylemleri, yalnızca Güney Çin Denizi’ndeki orduyla değil yaşanan ticaret gerilimleriyle ABD’ye satmayacağı ürünleri ne yapacağı gibi düşüncelerle nasıl sonuçlanacak?” diyerek bunun Asya şirketleri ve ilgilendiği Güneydoğu Asya şirketleri için ciddi bir endişe olduğunu söyledi.

Ancak uzman Chin böyle söylese de kaynaklarda çıkan haberler Trump’ın kapatmak için çaba sarf ettiği dış ticaret açığının daha da arttığını yazdı. Keza ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre ABD ihracatı 2017’de % 6.6 artarak 1 trilyon 546 milyar dolar olurken, ithalat ise % 7.2 artarak 2 trilyon 409 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret açığı ise % 8.1 artışla 862 milyar dolara yükseldi. Kaldı ki dış ticaret açığı, bu yılın ilk yarısında da % 7 artarak 291 milyar dolara ulaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum