Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Beklentileri Aşan GSYİH Rakamı Sonrasında Büyüme Tahminleri Yükseltiliyor

Çin dün açıkladığı 2019 yılı ilk çeyrek GSYİH rakamları ile tüm beklentileri aştı. Şimdi ise büyük bankalar büyüme tahminlerini yükseltiyor.
Çin’in Beklentileri Aşan GSYİH Rakamı Sonrasında Büyüme Tahminleri Yükseltiliyor
Yorum

Dün Çin’den bir dizi ekonomik veri geldi ve bunlardan birisi de beklentilerin üzerinde gelen ilk çeyrek GSYİH rakamlarıydı. Çin yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4 oranında büyüdüğünü açıklarken, anket beklentilerini geride bıraktı. Bunun ardından önde gelen birçok banka, büyüme tahminlerini yükseltmeye başladı.

Barclays, ING ve Citi’deki ekonomistler, Çin’in büyüme görünümünü yükseltirken; diğerleri henüz bir değişiklik yapmadı.

Çin Büyüme Görünümü YükseltildiBarclays ekonomistleri, bu yılki GSYİH artışı beklentilerini önceki çeyrek büyüme sonucuna işaret ederek yüzde 6,2’den yüzde 6,5’e yükseltti. Yayımladıkları bir notta; rakamın, hükümet teşvik tedbirlerinden daha fazla etki ile konut ve emlak piyasalarını iyileştirme işaretleri, daha iyi bir ihracat görünümü içeren faktörler tarafından artırıldığını söylediler.

Citi ise ABD-Çin ticaret anlaşması ve Çin’deki güçlü iç talep için daha iyimser bir görünüme işaret ederek, yıllık GSYİH tahminini yüzde 6,2 seviyesinden yüzde 6,6 seviyesine taşıdı. Citi ekonomistleri, “Yeni temel senaryomuz, ABD ile Çin arasındaki bir çerçeve ticaret anlaşmasına ulaşılacağını ve mevcut cezai tarifelerin çoğu olmasa da birçoğunun kaldırılacağını düşünüyoruz,” ifadelerini kullandı.

ING ise tahminlerini yüzde 6,3 seviyesinden yüzde 6,5 seviyesine taşıdı ve teşviklerle 5G konusuna değindi.

ING Büyüme Tahmini Yüzde 6,5ING, teşvik edici altyapı projeleri ve 5G girişimlerinin ilk çeyrekte “gerçek büyüme motorları” olduğunu belirtti. ING’nin Çin ekonomisti Iris Pang, “Trendin yılın geri kalanında da devam edebileceğini düşünüyoruz,” dedi.

Çin resmi rakamlara göre bu yıl yüzde 6 ile yüzde 6,5 arasında bir büyümeyi hedefliyor. Üç aylık GSYİH verileri, ekonominin durumu için temel barometre olarak geniş ölçüde izlenirken, uzmanlar uzun zamandır doğruluğunu sorguluyorlardı.

Bazı analistler, büyümenin doğru olup olmadığını anlayabilmek ve kanıtlamak için alternatif göstergelere bakıyorlar.

Büyümenin Gerçekliği SorgulanıyorÖrneğin; Vietnam Fulbright Üniversitesi’nde profesör olan ekonomist Christopher Balding, ekonominin büyüdüğü resmi raporlara rağmen küçülen ticari elektrik tüketimine baktığını söylüyor. Balding Twitter’da, bu yıl işletmelerin enerji tüketimini azalttığını gösteren Wind and Groundwork Research verilerini aktardı.

Barclays, ING ve Citi’ye karşılık diğer analistler, ilk çeyrek rakamında görülen iyimserliğe karşın görünümlerinde daha temkinli davrandıklarını açıkladılar. JP Morgan ekonomistleri, ekonomiyi canlandırmaya devam ederken, ikinci ve üçüncü çeyrekte “güçlü bir büyüme momentumu” beklediklerini belirttiler.

JP Morgan ekonomistleri, etkinin yıl sonunda zayıflayacağını belirtirken, bu yıl için genel tahminlerini yüzde 6,4’te tuttular.

JP Morgan Tahmini Sabit TuttuStandard Chartered ise Çin’in büyüme görünümüyle ilgili aşırı iyimser olma risklerine karşı uyararak yıllık tahminini yüzde 6,4 seviyesinde bıraktı. Singapur merkezli DBS Group Research baş ekonomisti Taimur Baig, ilk çeyreğin perakende satış, sanayi üretimi, imalat ve petrol dışı ithalatı da dahil olmak üzere verilerin desteklediğini belirtti.

Baig, ilk çeyreğin bir dereceye kadar istikrar kazandığını söylerken, aşırı heyacana karşı da uyarıda bulundu. Baig, hiçbir şeyin pembe olmadığını söylerken, Çin’in yapısal bir yavaşlama yaşadığını belirtti. Aynı zamanda bir miktar yükselişin ve istikrarlı büyümenin gerçek olduğunu ifade etti.

BBVA ekonomistleri ise Çin ekonomisine yönelik sert iniş endişelerinin azaldığını, %6 büyüme tahminleri için kesin bir yukarı yönlü risk dedi.

BBVA Endişeleri AzaldıYayımladıkları raporda, “Ancak Çin ekonomisinin temellerini başlık rakamlarının gösterdiği kadar sağlam olmadığını düşünüyoruz,” ifadelerini kullandılar. BBVA ekonomistleri, ticaret savaşının hala ekonomiyi teşvik etmeye bağlı olduğunu ekleyerek verileri olumsuz yönde etkilemeye yer açtığını belirttiler. “Önümüzdeki aylarda büyümenin hızlı bir şekilde geri döndüğünü görmek mümkün değil,” dediler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu