Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin GSYİH’si 3Ç20’de %4,9’la Beklenti Altı Büyüse de Toparlanmanın Hızlandığını Gösterdi

Çin'in gayri safi yurtiçi hasılası yılın üçüncü çeyreğinde ekonomistlerin tahminlerinden daha zayıf büyüdü. Fakat yine de ikinci çeyrek iyileşme oranından daha iyi performans sergiledi.
Çin GSYİH’si 3Ç20’de %4,9’la Beklenti Altı Büyüse de Toparlanmanın Hızlandığını Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

1 milyon 118 bin insanın hayatını kaybetmesine sebep olan yeni tip coronavirüs salgınının sıfır noktası olan Çin, aldığı sıkı kurallar sayesinde kontrolü en hızlı yakalayan ülkelerden oldu.

İlk olarak 2019’un Aralık ayında Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra Covid-19 adı verilen virüs tüm ülkelerin ekonomisine büyük darbe vurdu.

Pandeminin yayılmasını durdurmak için alınan tedbirler ve konulan kısıtlamalar iktisadi faaliyetlere tarihin en kötü dönemini yaşattı. Pazartesi günü açıklanan verilere göre Çin’de gayrisafi yurt içi hasıla pandeminin etkilerinden sıyrılmaya devam etti.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre Çin ekonomisi beklentinin altında kalsa da iyileşme gösterdi.
Çin 3. Çeyrek Büyüme Verileri
Görsel Kaynak: CNBC

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’de GSYİH’nin yılın üçüncü çeyreğinde %5,5 oranında büyümesi bekleniyordu. Açıklanan %4,9 iyileşme bunun altında kalsa da salgın nedeniyle bozulan tablonun toparlanmaya devam ettiği görüldü.

Söz konusu dönemde Çin GSYİH’si 72.278.6 milyar yuan oldu. Ekonomistler toparlanmanın temelinin güçlendirilmesi gerektiğini, küresel olarak ortamın hala çok karmaşık olduğunu söyledi.

2020’nin üçüncü çeyreğinde Çin’de tarımsal üretim yıllık bazda %3,9’luk artış gösterdi. Erken dönem pirinç üretimi 2,24 milyon ton artışla 170,10 milyon tona çıktı.

Öte yandan domuz, koyun ve sığır eti üretiminde %4,7 oranında düşüş gerçekleşti. Sanayi üretiminin %6,9 oranında arttığı dönemde sanayi kuruluşlarının toplam katma değeri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1,2’lik artışı kaydetti.

GSYİH verileri yılın ilk yarısında kaybedilen performansın geri alınmaya başlandığını gösterdi.

Çin Ekonomi YorumuEylül ayında %3,3 artan perakende satışlar, üçüncü çeyrekte %0,9 oranında iyileşme gerçekleştirdi. %15,3 artan mal satışları, perakende satışlarının %24,3’ünü oluşturdu. Tüketim mallarının toplam satışları geçen yılın aynı dönemine göre %7,2 azalarak 27,332,4 milyar yuana geriledi.

Bruce Pang, Çin’in diğer ülkelerden daha hızlı bir ekonomik dinamizme geri dönmesinin küresel iyileşme yolunda ilk adım olduğunu söyledi. Öte yandan işsizlik, hane halkı gelirlerindeki düşüş ve tüketici davranışlarının değişmesinin Pekin hükümetini zorlamaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Hizmet sektöründe son birkaç yılın en hızlı büyümesinin gerçekleştiği fakat yine de küresel belirsizliklerin baskı yarattığı ifade edildi. Hizmet sektöründe de istikrarlı bir toparlanma gözlendi. Üçüncü çeyrekte, bir önceki veri dönemine kıyasla 2,4 puana denk gelen %4,3’lük büyüme oldu.

Eylül ile biten üçüncü çeyreklik dönemde bilgi aktarımı, yazılım ve bilgi teknolojisi hizmetleri %11,4 arttı. Hizmetler için iş aktivite endeksi %55,2 ile Ağustos ayına göre 0,9 puan yükseliş gösterdi. Ulaşım, telekomünikasyon, internet ve yazılım ile konaklama, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik iş aktivite endeksi %60’ın üzerinde kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu