Yatırım yapmaya başla!

Çin GPS Yerine Kullanmak için Kendi Navigasyon Servisi Beidou’yu Hazırlıyor

Çin, ABD’nin kontrolünde olan GPS teknolojisinin yerine kendi alternatifini hazırlıyor.
Çin GPS Yerine Kullanmak için Kendi Navigasyon Servisi Beidou’yu Hazırlıyor

Son yıllarda hem ticaret hem teknoloji alanında ABD ile Çin’in pek çok kez karşı karşıya geldiğine tanık oluyoruz. Ticaret savaşlarının da etkisiyle artan gerilim her iki ülke kendi teknolojilerini yaygınlaştırmak ve daha fazla söz sahibi olmasını istiyor. Bilindiği üzere uzun yıllar önce fırlatılan uydular ile beraber GPS adı verilen teknoloji dünyanın dört bir yanında kullanılmaya başlandı. Uzay tabanlı uydu navigasyon sistemi olarak sunulan bu hizmet ABD’nin kontrolünde işletiliyor.

Uzak Doğunun yükselen yıldızı Çin, her alanda olduğu gibi bu teknolojiye yönelik yaptığı yatırımlar ile ABD ile olan bağını koparmak istiyor. Epeydir geliştirme aşamasına olan GPS alternatifi sistem ile ilgili somut gelişmeler yaşanmaya başladı. Büyük Pulluk yıldız kümesinden esinlenerek Beidou adı verilen uydu takımı ile Çin kendi harita navigasyon hizmetini sağlamaya hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl uydu takımının tamamlanması amacıyla yörüngeye iki uydu daha gönderilecek.

Çin Kendi Uydu Takımını Tamamlıyor

Çin Kendi Uydu Takımını Tamamlıyor

Çin uzun yıllardır kendi navigasyon sistemini geliştirmek adına yörüngeye uydular fırlatıyor. 2020 yılında fırlatılacak olan iki uydu ile beraber toplam sayı 24’e yükselecek ve tüm takım tamamlanmış olacak. Açıklama proje direktörü Ran Chengqi tarafından yapıldı. Düzenlenen basın toplantısında uyduların fırlatılmasının Haziran aynı bulacağı belirtiliyor. Beidou projesinde yer alacak uyduların yüksek performans, yeni teknoloji sistemleri ve yüksek yerelleştirmeye sahip olacağı belirtiliyor.

Her ne kadar uydu takımının tamamlanması 2020 yılı içerisinde gerçekleşecek olsa da faaliyete geçmesi biraz daha zaman alacak. Yapılan açıklamalar Çin’in alternatif GPS hizmetini devreye almasının 2035 yılını bulacağı yönünde. Halihazırda kullanılmakta olan ABD merkezli GPS ie beraber Rusya’nın GLONASS adlı navigasyon sistemi bulunuyor. Çin’in hizmete alacağı Beidou ile beraber bu alanda hizmet veren üçüncü bir alternatif sunulmuş olacak.

GPS ve GLONASS ağları özellikle mobil cihazlar tarafından yaygın olarak kullanılmakta. Çin’in Beidou hizmeti ise hem ülke genelinde hem de başka bölgelerde kullanılabilecek. Ülkenin her dalda kendi teknolojilerini geliştirerek ABD’ye olan bağımlılığını sıfıra indirmek istediği ifade ediliyor. Diğer yandan ABD ise başta Huawei olmak üzere Çin merkezli ürünlere yaptırımlar uygulayarak, kendi ülkesinde kullanım kısıtlaması getiriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum