Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Diğer Ülkelere Gizlice Verdiği Borçlar Bazı Problemler Doğurabilir

Çin'in diğer ülkelere gizli bir şekilde verdiği borçların, "gizli borç" ile sonuçlandığı ve bunun bazı problemleri doğuracağı söyleniyor.
Çin’in Diğer Ülkelere Gizlice Verdiği Borçlar Bazı Problemler Doğurabilir

Çin’in genellikle gizlilik içinde diğer ülkelere borç vermesinin, resmi olarak takip edilen miktarlardan daha yüksek olduğu düşünülüyor. Bunun ise “gizli borç” ile sonuçlandığı konusunda uzmanlar uyarıyor. Harvard Üniversitesi’ndeki Kennedy Hükümet Okulu’na profesör olan Carmen Reinhart bu konudaki düşüncelerini dile getirdi.

Şeffaflığın olmayışı, bu ülkeler tarafından ihraç edilen tahvilleri düşünen yatırımcılar veya bu ülkelere borçlarında yardımcı olan IMF gibi kuruluşları da etkileyecek.

Şeffaflık Olmayışı IMF'yi EtkileyecekGeçen ayın sonunda Singapur’daki Nomura Yatırım Forumu’nda yaptığı konuşmada Reinhart, “Çin’in küresel bir alacaklı olarak yükselişinin, çok fazla gizli borç olduğu anlamına da geliyordu. Yani Çin’den borç alan ülkeler ancak bu borçlanma IMF ve Dünya Bankası tarafından rapor edilmedi,” ifadelerini kullandı.

Reinhart, bu ülkelerin borç seviyelerinin gerçekte olduğundan daha düşük olduğunu düşünme eğilimi olduğunu belirtti. Yetkili, IMF’nin veya Dünya Bankası’nın borç sürdürülebilirlik analizi konusundaki çalışmalarını engelleyeceğini de söyledi. Bu çaba, ülkelerin borç yüklerini analiz etmeyi ve borç sıkıntısı riskini sınırlayan bir borçlanma stratejisi için öneriler geliştirmeyi içeriyor.

Reinhart, konu hakkında örnekler vererecek borç sürdürülebilirlik analizinin gerçekçi sonuçlar sunmayacağından bahsetti.

Carmen Reinhart Borç YorumuYetkili, “Gözetim noktasından itibaren IMF, örneğin Pakistan için borç sürdürülebilirliği yapıyorsa, Pakistan’ın Çin’e ne kadar borçlu olduğunu bilmiyorlarsa bu sürdürülebilirlik analizini gözü kapalı yapıyor demektir,” dedi.

Yatırımcılar için sahip oldukları sınırlı bilginin, bu ülkelerin Çin’e gerçekte ne kadar borçlu olduklarını bilmiyorlarsa bu ülkeler tarafından verilen tahvillerle ilgili yatırım kararları vermelerini engellediğini belirtti. Bu onların tahvil yoluyla bu ülkelere para borç verme riskini hafife almalarına yol açabilir.

Profesöre göre; bu ülkeler arasında Sri Lanka, Ukrayna, Venezuela, Ekvador, Bangladeş ve Küba yer alıyor.

Çin'in Gizli Borç Verdiği ÜlkelerReinhart, 2011’den bu yana bu ülkelerin Çinli borç verenlerden aldığı, yeniden yapılandırılması veya yeniden müzakere edilmesi gereken birçok kredi olduğunu söyledi. Profesör, resmi borç istatistiklerinin Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası tarafından izlendiğini, ancak diğer ülkelere verilen Çin kredilerinin yalnızca yarısını aldığını belirtti.

Üstelik Çin’in, resmi borç vermeyi izleyen ve katılmakta ilgilenmeyen sözde Paris Kulübü’nün bir üyesi olmadığını belirtti. Paris Kulübü, diğer ülkelerin borç sorunlarını çözmeyi amaçlayan bir alacaklı ülkeler grubudur. Raporlara göre; ülkelere verilen krediler gizlilikle kapatıldı, Çin’in de genellikle kamu sektörü varlıklarını teminat olarak talep etmesi bekleniyor.

Bu konuda verilen örneklerden birisi de Venezuela’ya Çin kredilerinin petrol varil cinsinden verilmesi olarak gösterildi.

Venezuela Borç Verilen ÜlkelerdenGeçen yıl Dünya Bankası’nın şu anki ABD Dışişleri Müsteşarı olan David Malpass’ın yaptığı bir konuşmaya göre; Venezuela’ya verilen petrol cinsi krediler. Malpass, “Bunun, Çin’in Venezualalı yetkililere yaptığı ödemelerin ve Venezuelalıların gelecekte Çin’e yapması beklenen ödemeleri maskeleme etkisi var. Çin’in şartlarını sorarsanız, onları bulamazsınız,” dedi.

Hem IMF hem de Dünya Bankası, bu yılın Nisan ayında düzenlenen Yıllık Bahar Toplantılarında bu kredi miktarları ve şartları konusunda daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu. Dünya Bankası, sorulan sorulara ise borç şeffaflığının kritik olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Dünya Bankası, borçluların bilinçli kararlar almak için kapsamlı ve zamanında borç verisine ihtiyacı olduğuna değindi.

Dünya Bankası Şeffaflık Önemli YorumuAçıklamanın devamında ise “Aynı zamanda borç verenlerin borç verme risklerini daha verimli bir şekilde yönetmelerini sağlar. Böylece herkes için borç verme maliyetini düşürür,” dedi. Ayrıca uluslararası kuruluş borç saydamlığının vatandaşların hükümetlerini sorumlu tutmalarını sağladığını da belirtti.

Dünya Bankası, “Kısacası, borç şeffaflığı ekonomik kalkınma için şarttır. Dolayısıyla borçlan gizlendiğinde sadece Dünya Bankası veya IMF için değil, herkes için bir problemdir. Bu özellikle gizli borcu aniden keşfedilen ülke vatandaşları için bir problemdir, çünkü belirsizlik daha yüksek fonlama maliyetlerine neden olabilir veya en kötü durumda, onları fondan kesebilir,” ifadelerini kullandı.

Verisk Maplecroft’un kıdemli Asya analisti Kahu Yu, bu bildirilmeyen borç durumunun bir sorun olabileceğini belirtti.

Bildirilmeyen Borçlar SorunKahu, “Pekin’in borçlanması gelişmekte olan ülkelere yardım edebilmesine rağmen saydam bir borç birikimi sonunda ekonomik büyümeyi yavaşlatabilir. Çin, gelişmekte olan ülkelere, kredilerin maliyetinin, faaliyete geçtikten sonra uzun vadede projeler tarafından karşılanacağını garanti etmiş olabilir, ancak hiçbir garanti verilmemektedir,” dedi.

Çin, Bir Kuşak Bir Yol Projesi aracılığıyla birçok ülkeyi borçlandırdığı için eleştirilmişti. Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang, geçen ayın başlarında Pekin’de düzenlenen 2. Kuşak ve Yol Forumu’nda yaptığı konuşmada, Çin finansal kurumlarının proje için 440 milyar dolardan fazla fon sağladıklarını söylemişti.

Çin Kalkınma Bankası ve Çin İhracat-İthalat Bankası, borçların verildiği iki politik banka olarak değerlendiriliyor.

İki Politik Banka Borç VeriyorÇin İhracat-İthalat Bankası, Nisan ayında 1800 Kemer ve Yol Projesi için 149 milyar dolardan fazla kredi verdiğini; Çin Kalkınma Bankası ise Mart ayında 2013’ten bu yana 600’den fazla Kemer ve Yol Projesi için 190 milyar doların üzerinde finansman sağladığını açıkladı. Ancak Yu, kredileri çevreleyen şeffaflık eksikliğinin, projelerin ne kadar sürdürülebilir olduğu konusunda da belirsizlik olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Yu, “Şeffaflık ve hesap verilebilirlik olmamasından dolayı Çin’in az bildirilen kredilerinin desteklediği projelerin uzun vadeli uygulanabilirliği konusunda belirsizlikler var. Projelerin ilk aşamasında bir artış olmasına rağmen, uzun vadede açık daha da artacaktır,” ifadelerini kullandı.

Çin şirketlerine borçlarını ödeyemedikten sonra 2017’de Pekin’e stratejik bir liman teslim etmek zorunda kalan Sri Lanka bir diğer örnek.

Sri Lanka Kredide Başka Bir ÖrnekPekin’e borçlu olan ülkelerin ulusal toprakları imzalamaları veya borçları yerine getiremedikleri takdirde, borç tuzağı diplomasisi olarak adlandırılan bir fenomen olan borçları nasıl karşılayabilecekleri konusunda taviz vermelerinin bir örneği olarak görülmüştür. Ancak Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in hükümeti, ülkelerin böyle bir strateji kullandığını reddetti.

Diğer ülkelere verilen Çin kredilerinin artması risklerle birlikte ilerlemeyi yavaşlatabilir. Ekonomist İstihbarat Birimi’nde Çin’in baş ekonomisti olan Tom Rafferty, daha fazla risk aldığına dikkat çekti ve Çin’in borç vermesi konusundaki görünümün kısıtlanacağını söyledi. Verdiği demeçte, “Çin’in yurt dışı kredileri, riskten kaçınma ve ABD doları finansmanı açısından kısıtlamalar ortaya çıkmaya başladığından 2018’de oldukça sert bir şekilde yavaşladı,” dedi.

Rafferty, Çin’in geleneksel olarak büyük cari işlemler fazlasının özellikle Kemer ve Yol Projelerinde yer alan ülkeler için yurt dışı kredilerinde kullanılan döviz cinsinden döviz rezervlerini yarattığını da açıkladı. Ancak Çin’in şu anki hesabı küçülmekte ve ABD doları finansmanını sınırlamaktadır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum