Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Gişe Hasılatının 2020’de ABD’yi Geçmesi Bekleniyor

Çin’in gişe hasılatının 2020’de ABD’yi geçmesinin beklendiği belirtilirken bunun ABD için iyi haber olarak gösterilmesi dikkat çekti.
Çin’in Gişe Hasılatının 2020’de ABD’yi Geçmesi Bekleniyor

Hollywood’un bilet satışları korsancılık ve Netflix ile Hulu gibi yayın hizmetleri nedeniyle ABD’de yavaşlarken, Çin’in filmler için artan iştahı farkı telafi etmeye yardımcı oluyor.

PwC tarafından yayınlanan bir rapora göre uzmanlar 2020 yılına kadar Çin’in dünyanın en büyük sinema pazarı olacağını, gişe hasılatının 2018’deki 9.9 milyar dolardan 2023 yılına kadar 15.5 milyar dolara yükselmesinin beklendiğini söyledi. 2018’in ilk çeyreğinde Çin, ABD’deki gişe gelirini ilk kez geçmişti.

Amerikan Sinema Filmleri Derneği o yıl Çin’in gişe hasılatının 9 milyar dolar olarak ABD ve Kanada’nın hemen gerisinde kaldığını açıklamıştı.

Çin Gişe ABD Geçecek Çin’in yükselişi üzerine konuşan Güney California Üniversitesi’nden siyaset bilimi profesörü Stanley Rosen; çekim senaryosundan önce Çin pazarının ne kadar büyük olduğunu bilerek çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

“Gişe rekorları kıran bir filmin gişe hasılatının yüzde 70’i veya daha fazlası Kuzey Amerika’dan değil yurtdışından geliyor ve Çin bunun büyük bir parçası” dedi. Zaten Hollywood da yapımları sırasında Çin pazarını giderek daha fazla akılda tutuyordu.

Son iki yılda Çin’in en yüksek hasıla yapan filmlerinin üçte birinden fazlası ABD’de yapıldı.

Çin Yüksek Hasıla Film Çoğu ABD YapıldıAncak Çin, hem mali nedenlerden hem de ulusal gururdan dolayı, gişeleri kendi filmlerinin kazanmasını istiyor. İkonik Amerikan sinema zinciri AMC’yi satın alan Dalian Wanda Group, Çin’in Hollywood’a cevabı olarak lanse edilen dünyanın en büyük film stüdyosunu açmıştı.

Ancak bu tür yatırımlar, Çin’in yerel film piyasası Hollywood prodüksiyonları ile rekabet için mücadele ederken daha yeni yeni karşılığını vermeye başlıyor. Financial Times’a göre Çin’in en iyi film ve film stüdyolarının çoğunda kar 2018’de düştü. Trend, son yıllarda Hollywood ve Çin arasındaki iş birliklerinde bir artış yarattı.

New York Times’ın analizine göre Çin, 1997 ve 2013 yılları arasında her yıl dünya çapındaki en iyi 100 filmin sadece bir düzinesinin finansmanına yardımcı oldu. Ne var ki Rosen; “Çin, olabildiğince çabuk şekilde dünyanın en büyük film pazarı olmak istiyor. Ve Hollywood bunun için kesinlikle gerekli” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sinema kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum