Yatırım yapmaya başla!

Çin Merkez Bankası Danışmanı: “Pekin Gelecek Yıl Büyük Parasal Teşviklere Başvurmayacak”

Çin Merkez Bankası danışmanlarından Sheng Songcheng, Pekin ekonomisi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Çin Merkez Bankası Danışmanı: “Pekin Gelecek Yıl Büyük Parasal Teşviklere Başvurmayacak”

Çin’in gelecek yıl para politikasında bol teşviklere başvurmayacağını ancak ticari bankalarda tutulan rezervlerde daha fazla kesinti yapmayı düşüneceği belirtildi. Bugün yayınlanan bir rapora göre Çin Merkez Bankası danışmanlarından Sheng Songcheng, Çin ekonomisinin 2019’da aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalacağını ve büyüme hızının kademeli olarak istikrara kavuşacağını söyledi.

Bu noktada Çin’in keskin bir yavaşlamayı önlemek için bu yıl borç vermeyi artırmak için zorunlu karşılık oranının düşürülmesi, vergi ve ücretlerin düşürülmesi, altyapı projelerinin hızlandırılması gibi bir dizi önlem açıkladığı hatırlatıldı. Çin Merkez Bankası’nın şimdiye kadar gösterge faiz oranlarını düşürmekten kaçındığı çünkü bunun yüksek borçlanmayı dizginleme çabalarını baltalayacağı ve yuan üzerinde baskı yaratacağı kaydedildi.

Öte yandan Çin geçtiğimiz hafta ekonomiyi krediyle desteklemek için yeni bir orta vadeli kredi verme kolaylığı açıklaması yapmıştı.

Çin Ekonomiyi Kredi Destekleme GirişimiDevlet destekli gazetenin haberine göre Çin Merkez Bankası danışmanlarından Sheng Songcheng de Çin’in para politikası konusunda ihtiyatlı kalacağını aksi takdirde fonların yeniden emlak sektörüne akacağını dile getirdi. Politika yapıcıların geniş çaplı kredi gevşetme konusunda temkinli davrandıkları, emlak spekülatörlerinin fonları Çin’in halihazırda yükseltilmiş emlak piyasasında fiyatları artırmak için kullanacaklarından endişe duydukları aktarıldı.

Gazetede Sheng’in faiz oranlarında geniş çaplı bir indirim tavsiye etmemesine rağmen bankaların rezerv oranlarında daha fazla indirim için hala yer olduğunu kaydettiği de vurgulandı.

Çin Merkez Bankası danışmanlarından Sheng Songcheng, Bankaların Rezerv Oranlarında Yer VarYine bugün devlet tarafından kontrol edilen China Securities Journal’ın Çin Merkez Bankası’nın kredileri desteklemek için önümüzdeki yıl bankalar için rezerv oranlarını 3 kez düşürebileceğini ifade ettiği bilgisine de yer verildi. Danışman Sheng ayrıca, Çin’in 2019’da proaktif bir maliye politikasını benimseyeceğini ve hükümetin bütçe açığı oranının bu yılki yüzde 2.6 seviyesinden yüzde 3’e yükseleceğini belirtti.

Çin Merkez Bankası danışmanı döviz kurlarıyla ilgili olarak ise Çin’in yuanı dolar başına kilit yedi seviyesinde savunması gerektiğini söyledi.

Çin Yuanı Kilit 7 Seviyesinde Tutmalı “Dolar başına yedi anahtar eşiği çok önemlidir. Eğer yuan bu kritik noktayı geçerse, döviz kurunu sabitleme maliyeti çok da büyük olacaktır.” diyen Sheng, söz konusu açıklamalarıyla dikkat çekti.

Son olarak politik sürecin bilgisine sahip olan kaynakların Ekim ayında Reuters’a Çin’in geniş para birimi rezervlerini yuanın 7 seviyesinden düşmemesi için kullanacağı çünkü bunun spekülasyona neden olup ağır sermaye çıkışlarına yola açabileceğini bildirdikleri dile getirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum