Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Büyük Araç Firmalarından GAC Motors ABD’ye Girişini Erteliyor!

Çinli GAC, 2020 ABD pazarına yaptığı hazırlıkları askıya aldı. Ticari savaş etkilerini göstermeye başladı!
Çin’in Büyük Araç Firmalarından GAC Motors ABD’ye Girişini Erteliyor!

Amerika ile Çin arasındaki soğuk rüzgarlar her sektörü etkilediği gibi otomotiv için de ağır sonuçlara mal olmaya doğru ilerliyor. Belirli zamanlarda Trump’ın ürün vergilerindeki artış talepleri, aslında dünya genelinde bir soruna yol açmıştı. Etkilenenler arasında en belirgin zararları Jaguar-Land Rover yaşamış ve markalar mali krizle yüz yüze gelmişti.

2018 yılının Kasım ayında Çinli Zotye’nin ABD’ye giriş yapan ilk marka olacağını söylemiştik. Yine Land Rover grubunu koplamasıyla ünlü şirket 2020 hazırlıklarını tamamlıyordu. Gelen haberde ise diğer bir Asyalı olan GAC Motors‘un ABD’ye girişlerini ertelediği söylendi. İşte detaylar…

İki ülke arasındaki çekişmenin etki alanı gittikçe büyüyor.

Huawei marka mobil telefonlardan Google ve birçok şirketin hizmetlerini kesmesiyle başlayan son sürece, otomotiv de dahil edilmiş oldu. Aslında burada yasaklar değil GAC’ın kendi vermiş olduğu bir karar dememiz daha uygun olacaktır.

Guangzhou Automobile Group Co’da 2020 yılın için hazırlık yapıyordu. Planın ilk parçası bir SUV model olacaktı. GS8 olarak adlandırılan model Kia’nın ABD pazarına özel yaptığı Telluride‘nin yansıması olarak gösterilmişti.

Detroit Otomobil Fuarı’nda GAC standı boş kalabilir.

Gelecek Detroit Otomobil Fuarı için GAC, farklı modellerle katılmayı planlıyordu. Eğer ki sorunlara netlik kazandırılamazsa, fuar organizasyonundan Çinli şirket çekilebilir.

Kalifornia, GAC’ın merkezi olacaktı. Irvine’deki hazırlıklar çerçevesinde, geliştirme ve pazarlama işleri yürütülecekti.

GS8 SUV’un Amerika pazarı için isim değiştirmesi de gündemde.

Ülkede Trumpchi markası altında satışları yapılan GS8’in adının siyasi sorunlar yüzünden değiştirileceği kararına varılmış. Trump’ın agresif tutum sergilemesi dolaylı yoldan herkesi etkilemekte. Konumuz GAC olabilir ancak bölgelerde iş yapan tedarikçi firmalar da direkt etki altına giriyor.

Japonlar gibi Çinli şirketlerinde girmeye çabaladığı Kuzey Amerika pazarına Zotye ve GAC haricinde Great Wall Motor ve Geely’nin alt markası Lynk & Co’da yatırım yapmaya hazırlanan firmalar arasında. Çin-ABD durumu nasıl sonuçlanacak ve otomotiv alanına etkileri henüz kestirilemiyor. Haliyle bu stresli ortama hiç bir Çinli şirketin gireceğini düşünmüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum