Paylaşım
in G+

Çin Finansal Sektörü için “Gri Gergedan” Uyarısı!


 

Çin Halk Bankası’nın bir yetkilisi tarafından yapılan değerlendirmede, ülkedeki finans sektörü için gri gergedan risklerinin arttığı bildirildi.

Çin ile ABD arasında aylardır süren ancak anlaşmaya dair olumlu gelişmelerin yaşandığı ticaret savaşları Çin ticaretini bu yıl olumsuz anlamda etkiledi. Bunun yanında küresel ekonomideki yavaşlama da baskısını hissettirdi. Reuters’te yer alan habere göre finans piyasalarındaki artan belirsizlik Çin finans sektörünü “gri gergedan” riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Çin Halk (Merkez) Bankası Finansal İstikrar Departmanı Başkanı Wang Jingwu, Çin finans sektöründeki gri gergedan risklerinin arttığını belirtti.

ABD ile devam eden ticaret gerginliği bu yıl Çin ticaretine ciddi boyutta darbe vurdu. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında başlayan ticaret savaşlarında her ne kadar sona gelinse ve anlaşmaya dair olumlu gelişmeler olsa da piyasaların üzerinde bıraktığı etki hala devam ediyor. Öyle ki; Çin’in sanayi üretimi son 17 yılın en düşük seviyesine gerilerken, konut satışları da 10 ayın en düşük artışını gerçekleştirdi.

Bu gelişmelerin paralelinde piyasalardaki belirsizliğin artması ve göz ardı edilmiş tehditlerin olası bir gri gergedan durumunun yaşanmasına sebep olabileceği belirtildi. Wang, hükümetin hisse senedi, tahvil ve döviz piyasalarının izlenmesini hızlandıracağını söyledi. Gri gergedan terimi; yüksek olasılığı bulunan, yüksek etki taşıyan fakat buna rağmen ihmal edilmiş durumları ifade ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Nisan ayında yapılması planlanan görüşmenin ötelenmesi konuşuluyor.

Her iki taraf arasında devam eden müzakerelerde bir hayli yol alınırken, Nisan ayında iki liderin yapacağı görüşmede artık bir mutabakata varılması öngörülüyor. Ancak adı belirtilmeyen kaynakların iddialarına göre bu yılın ortasına kadar bir anlaşmaya varılması hedeflenen ve Nisan ayında netleşmesi öngörülen görüşmelerin Haziran ayına ertelenebileceği bildirildi. ABD’nin Çin’in verdiği sözleri yerine getirmesi için bir zorlama mekanizması oluşturulmasının, ticaret görüşmelerinde daha hızlı yol katedilmesini engellediği yorumlanıyor.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı