Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Finans Merkezi 9 Günlük Kapanma Açıkladı

Savaş ve ekonomik gelişmeler son dönemde gündemin odak noktaları oldu. Ancak Çin kapanmasıyla pandemi yine sahneye çıkıyor. İşte detaylar;
Çin’in Finans Merkezi 9 Günlük Kapanma Açıkladı
Yorum

Covid-19’un çıkış noktası Çin, artan vakalar nedeniyle yeniden kapanıyor. Ülkenin büyük şehri Şanghay, yetkililerin pandemi başladığından bu yana ülkenin en kötü Covid-19 salgınını kontrol etmeye çalışırken büyümeyi sürdürmek için farklı stratejiler denemesiyle bugün iki aşamalı bir karantinaya girdi.

Ülkenin finans ve uluslararası ticarette merkezi olan 26 milyon nüfuslu Şanghay, Pazar gecesi yapılan açıklamaya göre bugün kapandı. İlk aşamanın Pazartesi’den Cuma’ya sabaha kadar devam edeceği ve finans merkezinin bulunduğu şehrin doğu kısmına uygulanacağı söylendi.

İkinci aşama ise şehrin batı kesimine uygulanacak ve Cuma sabahından 5 Nisan Salı günü öğleden sonraya kadar devam edecek.

Yani kapanma 9 gün sürecek. Bununla birlikte karantina, sokağa çıkma yasağı önlemleri, evden çalışma emirleri, toplu taşıma ve araç çağırmanın askıya alınmasını içerecek. Daha önce şehir, yalnızca belirli mahallelerde salgın noktalarını kontrol etmek için geçici kilitlemelerle karşı karşıya kaldı.

China Renaissance’ın makro ve strateji araştırması başkanı Bruce Pang, uygulanan karantina ve zorunlu test bölgelerinin şehrin ticari faaliyetini bozma olasılığını yüksek olarak değerlendirdi.

Ayrıca yakın vadede Çin’in sıfır tolerans yaklaşımına bağlı kalacağını ve dünyanın en katı virüs yok etme politikalarından biri olarak sıfır Covid konumunu sürdüreceğini öngördü. Şehirdeki yeni teyit edilmiş vakalar, daha yüksek sayıda asemptomatik vaka ile yüksek kaldı.

Şanghay, Pazar günü 3.450 asemptomatik vaka bildirdi ve bu, Çin anakarasındaki herhangi bir il düzeyinde bölge için en fazla rakamı işaretledi. Aynı gün 50 yeni teyit edilmiş Covid vakası bildirildi. Şehir, etkilenen 3.500 kişinin tamamının izole tedavi veya izole tıbbi gözlem altında olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu