Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Fabrikalar Taşındıkça Daha Değerli Mallar Üretiyor

Bazı fabrikaların anakaradan taşınmasıyla birlikte Çin'in daha değerli mallar üretmeye başladığı dikkat çekiyor.
Çin, Fabrikalar Taşındıkça Daha Değerli Mallar Üretiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli ve anakarada üretim gerçekleştiren çokuluslu şirketlerin bazıları, ABD-Çin ticaret savaşından olumsuz etkilendikleri için taşınma kararı almıştı. Şimdi bu duruma bir de koronavirüs pandemisi eklenince, daha fazla şirketin anakaradan taşındığı görüldü. Buna karşın Çin’in daha yüksek değerli mallar üreterek bu durumla baş ettiği ortaya çıktı.

Ernst and Young Asya Pasifik Yönetici Ortağı Patrick Winter, bu hareketle imalatın başka yere taşındığını ve Çin’in de teknolojiye yatırım yaptığını gördüklerini belirtti.

Patrick Winter Çin YorumuWinter, şu anda birçok üretimin başka yerlere taşındığını gördüklerini söylüyor. Oyuncak ve kameraların Meksika’ya taşındığını, kişisel bilgisayarların anakaradan Tayvan’a kadar açık denizde ilerlediklerini dile getirdi. Otomotiv imalatlarının da Tayland, Vietnam ve Hindistan’a gittiğini belirtti.

Bu imalat fabrikaları anakaradan çıkmasına rağmen Çin’in; teknoloji, yapay zeka, robotik ve blok zinciri gibi büyük yatırımlarla değer zincirini yükselttiğini de ifade etti. Winter, “Çin’i aslında tedarik zinciri içinde farklı bir noktaya taşıyacak teknolojiye çok fazla yatırım yapıldı,” dedi.

ABD ve Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret savaşı başlamadan önce, anakarada ücretlerin artması nedeniyle Çin’de genel işletme maliyetleri yükseliyordu. Çin ürünlerine uygulanan ek Amerikan tarifeleri sadece işletimi daha pahalı hale getirdi.

Büyük ölçekli karantinalar ile koronavirüs salgını, tedarik hatlarının bozulmasına neden olurken, lojistik alanını karmaşık bir hale getirdi.

Koronavirüs Lojistik Sektörüne Zarar VerdiSektörde durum kötüleşirken, dünyanın en büyük nakliye şirketi olan Maersk filosunun yaklaşık yüzde 10’unu boşa çıkarmak zorunda kaldı. Ernst and Young tarafından yakın zamanda paylaşılan bir araştırma, Asya Pasifik’teki üst düzey yöneticilerin %67’sinden fazlasının tedarik zincirlerinin farklılaştığını ve zaten Çin’in burada oynayacağı rolü çeşitlendirmeyi düşündüğünü gösterdi.

Tedarik zincirinin çeşitlendirilmesi, bir fabrikanın sipariş vermyi seçebileceği tedarikçi aralığını artırmak anlamına geliyor. Dikkate alınacak ek maliyetler, ne kadar hızlı hareket etmeleri gerektiğini ve sürdürülebilir kaynakların ne kadar olacağını içeriyor.

Winter, birkaç 10 yıl boyunca tedarik zincirlerinin merkezileştiğini ve Çin’in burada ağır bir oyuncu olduğunu söyledi. Yeni merkezi olmayan küresel tedarik zincirinin teknoloji yoluyla çeşitli merkezler arasında daha fazla bağlantı anlamına geleceğini de dile getiriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu