Yatırım yapmaya başla!

Yükselen Gerilime Rağmen Çin Eylül’de ABD ile Rekor Ticaret Fazlası Bildirdi!

Çin'in Eylül ayında rekor ticaret fazlası bildirmesi dikkat çekerken, durumun böyle devam etmeyeceği söylendi. Detaylar aşağıda;
Yükselen Gerilime Rağmen Çin Eylül’de ABD ile Rekor Ticaret Fazlası Bildirdi!

Ticaret savaşı endişeleri tüm dünyayı sarmışken, Çin’in Eylül ayında beklenenden fazla artış kaydetmesi dikkat çekti. Buna göre Çin’de dolar cinsinden ihracat Eylül’de yüzde 14.5 oranında artış gösterdi ve % 8.2’lik medyan beklentisini geride bıraktı.

İthalat ise aynı dönemde yıllık yüzde 14.3 artış kaydetti ama rakam yüzde 15.3’lük beklentiyi karşılayamadı. Tüm bunların ötesinde Pekin’in Eylül’deki dış ticaret fazlasının Eylül’de 31.69 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi ve 19.2 milyar dolarlık tahminin çok ötesine çıkması, gündemde büyük yankı uyandırdı.

Ekonomistler, ticaret çatışması gerilimleri arasında Çin’in güçlü ihracat verilerinin, ABD tarifeleri uygulanmadan önce artan siparişlerden yararlanan ihracatçılardan kaynaklandığını söyledi.

Çin Eylül'de ABD ile Rekor Ticaret Fazlası Bildirdi!Ancak bu rakamların önümüzdeki aylarda stres gösterme ihtimalinin yüksek olduğu hususu da ayrıca vurgulandı. Sonuçta, Çin’in yoğun ticaret gerilimleri arasında Eylül’de rekor ticaret fazlası bildirmesi fazlasıyla dikkat çekici bir gelişme oldu. İlgili haberde, Çin’in ABD ile 34.13 milyar dolarlık Eylül fazlasının Çin’in ay içindeki genel ticaret fazlası olan 31.69 milyar dolarlık rakamdan daha fazla olmasına da vurgu yapıldı.

Reuters hesaplamaları, Ocak – Eylül döneminde Çin’in ABD ile olan ticaret fazlasının 225.79 milyar dolar olduğunu, geçen yılki rakamınsa 196.01 milyar dolar olduğunu göstermişti.

Çin Eylül'de ABD ile Rekor Ticaret Fazlası 34.13 Milyar DolarÇin’in dolar cinsinden ihracatı bir önceki yıla kıyasla yüzde 14.5 oranında arttı ve Reuters analist anketinde yüzde 8.9’luk büyüme öngörüsünü geride bıraktı. Ağustos ayında Çin ihracatı bir yıl öncesine kıyasla yüzde 9.8 seviyesinde büyümüştü. Eylül’de Çin’e yapılan ithalat ise bir yıl öncesine göre yüzde 14.3 oranında büyüyerek yüzde 15’lik büyüme tahminlerini kaçırmıştı. Ayrıca Ağustos ayındaki yüzde 19.9’luk büyümeye göre yavaşlamıştı.

İşte tüm bu veriler, ABD ile artan ticaret gerilimlerine rağmen Çin ekonomisinin şimdiye kadar büyük ölçüde iyi idare ettiğini gösterdi.

Ticaret Savaşının Etkileri Önümüzdeki Aylarda GörülecekEkonomistler ise bu durumun, tarifelerden daha önce artan siparişlerden yararlanan ihracatçılardan kaynaklandığını bildirdi ve rakamların önümüzdeki aylarda baskı altına gireceği görüşünü savundu. Capital Economics’de Çin ekonomisti olan Julian Evans-Pritchard da konuya ilişkin açıklamasında benzer yorumlarda bulundu.

Ekonomist, küresel büyümenin önümüzdeki aylarda daha da serinlemesi ve ABD tarifelerinin daha hırpalayıcı olmaya başlamasıyla, ihracat esnekliğinin sürdürülmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Deutsche Bank’ın Baş Ekonomisti Zhang Zhiwei ise ABD ile Çin’in yakın zamanda bir çözüme ulaşmalarının olası görünmemesine rağmen ABD’nin gümrük tarifelerinin Çin’in toplam endüstriyel üretimi üzerindeki etkisinin sınırlı kalacağını kaydetti. İlaveten Zhang Zhiwei, Çin’in şu andaki odak noktasının, Avrupa’ya ihraç edilen iPhone’lar gibi ülkenin endüstriyel üretiminin % 25’ini oluşturan ve dünyanın geri kalanını destekleyen tedarik zincirlerini korumaya odaklanmak olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum