Yatırım yapmaya başla!

Çin’in En Büyük Bankaları İlk Yarıda Yükselse de Yatırımcılar Sektöre Şüpheyle Yaklaşıyor!

Çin'in en büyük bankaları yılın ilk yarısında yükseliş kaydetse de bu durum yatırımcıların sektörle ilgili endişelerini gidermeye yetmedi. Detaylar şöyle;
Çin’in En Büyük Bankaları İlk Yarıda Yükselse de Yatırımcılar Sektöre Şüpheyle Yaklaşıyor!

Çin’in Hong Kong’da listelenen dört büyük bankasının hisseleri, geçtiğimiz hafta açıklanan yüksek karlara ve geniş marjlara rağmen karışıktı ve bu durum Çin ekonomisi hakkında endişeleri yeniden gün yüzüne çıkardı.

Buna göre yatırımcıların, Çin hükümetinin yavaşlayan bir ekonomiyle karşı karşıya kalmasından ve ABD ile artan gerginlikle kaldıraç oranını azaltma planlarından vazgeçip bankacılık sektörünün kötü bir borç yığılması göreceğinden endişe duydukları belirtildi. Çin’in en büyük 4 bankasının son kazanç raporlarında gayet iyi yükselişler kaydedilirken yatırımcıların piyasalara yaklaşımı dikkat çekti.

Çin’in dört büyük bankası kazanç raporlarında önemli finansal ölçütlerde iyileşme gösterse de bu yatırımcıların dünyanın 2. en büyük ekonomisiyle ilgili endişelerini gidermedi.

Bu tür endişeler, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın ekonomik büyümenin yavaşlaması ile ABD ticaret geriliminin kötüleşmesi nedeniyle parasal koşulları gevşetmek için birkaç hamle yapmasından sonra geldi. Çünkü bu yatırımcılara, Çinli yetkililerin bankacılık sektörüne zarar verebilecek ekonomideki zararlı borcu azaltma planlarını terk etme ihtimali olabileceğini düşündürdü.

Varlık yöneticisi Value Partners’dan Frank Tsui da konuyla ilgili, durumun Çin şirketlerinin sürdürülebilirlik için kredilere bağlı olduğu birkaç yıl öncesine işaret ettiğini söylemişti.

Haliyle Çinli bankalar üzerinde büyük bir baskı uygulanacaktı. Diğer taraftan, Çin’in 4 büyük bankasından üçünün geçtiğimiz hafta Hong Kong’da düşüş göstermesi de yatırımcıların endişelerini kanıtladı. Çin Endüstri ve Ticaret Bankası % 0.87, China Construction Bank % 0.58, Bank of China da % 0.28 oranında düşüş gösterdi. Çin Ziraat Bankası ise diğerlerinin aksine % 2.15’lik yükseliş kaydetti.

Bankaların Şangay’da listelenen hisseleri daha iyi performans gösterirken, China Construction Bank 1.28, Çin Ziraat Bankası ile Bank of China 0.6 oranında arttı.

ICBC ise dört büyük banka arasında haftayı 0.91’lik düşüşle kapatan tek banka oldu. Hisse senedi piyasalarındaki karışık performans, tüm bankaların 2018 yılının ilk 6 ayındaki net kar artışından sonra geldi.

Keza 4 bankanın da kar marjında yükseliş kaydedildi. Neticede, Çin’in 4 büyük bankasının kazanç sonuçları, ülkenin ekonomik sağlığı açısından yakından izleniyor. Çünkü bankalar, sektördeki toplam varlıkların % 30’unu oluşturuyor ki bu da dünyanın en büyük oranını temsil ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum