Yatırım yapmaya başla!

Çin’de Elektrikli Araçlar Çevreyi Daha Fazla Kirletiyor Olabilir!

Birçok kuruluşun yaptığı araştırma sonucunda, elektrikli araçların üretim ve kullanımlarının doğaya daha fazla zarar verdiği iddia ediliyor!
Çin’de Elektrikli Araçlar Çevreyi Daha Fazla Kirletiyor Olabilir!

Biraz ironi olacak yalnız araştırmalar sonucunda Çin’de hava kirliliğine, elektrikli araçların daha fazla sebeb olduğu söylendi. Açıkçası ilk haberi gördüğümde petrol şirketlerinin yapmış olduğu isyan hareketleri zannetmiştim. Konu biraz daha açıldığı zaman bu duruma mantıklı gerekçeler sunulmuş. Küresel ısınma sorunlarıyla başlayan elektrikli otomobil imalatları, en yoğun zamanlarını yaşamakta!

Belli başlı şirketler pil ve akü gelişimleriyle uğraşırken, kimisi de 2025’e kadar sınıflarına EV araç katma planları yapıyor. BP Petrol Şirketi bile StoreDot’a 20 milyon dolar yatırım yaparak en hızlı şarj olacak araç pillerini çıkartmak istiyordu.

Washington Strateji ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Durumu Açıkladı!

Konu üzerine açıklama yapan Scott Kenndy, “EV’lere geçiş yapmak, fosil kullanımını doğal olarak ortadan kaldırmaz. Çünkü onlara güç veren elektrik, Çin’de kömür yani fosil yakıttan sağlanıyor. Elektrikli araçlar hava kirliliğini ülkenin bir kısmından diğer kısımlarına taşıyor olabilir.” şeklinde açıklama yaptı.

Harvard Üniversitesi ve Pekin Tsinghua Üniversitesi; Çin’in elektrikli ve hibrit yakıt hücreli araç üretimlerinin, içten yanmalı motorlu araç üretiminden %50 daha fazla sera gazı bıraktığını raporlamışlar.

Farklı Tip Zehirli Madde Salınımının da EV Araçlarlar Yüzünden Olduğu Söylendi

Çinli petrol şirketi CNPC bir makalesinde; akü ile çalışan arabaların zehirli PM2.5 maddesini içten yanmalı motorlu araçlara göre daha fazla yayıldığını belirtti.

2015 yılında yapılan bir araştırmada ise Çin’in gerekli olan elektriğin %72’sinin kömürden sağlandığı söylendi. 2040 yılına kadar bu oranı %50’nin altına düşmesi beklense de, 22 senelik bir sürecin sonunda hava kirliliğinde nasıl bir sonuç beklendiği tam olarak kestirilemiyor.

Yeşili seven araçlar olarak dünyaya lanse edilen EV’ler üzerinde bu iddialardan sonra bir ön yargı oluşabilir. Mutlaka birileri daha kapsamlı ve geniş araştırmalar yaparak fosil yakıtlı araçlarla elektrikli araçların yaydığı zehirli gaz oranlarını belirleyecektir. Sanırım bunun için biraz zamana ihtiyaç olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum