Yatırım yapmaya başla!

Çin Ekonomisi 2018’de Yüzde 6.6 Büyüme Oranıyla 28 Yılın En Düşük Hızını Kaydetti

Çin ekonomisi 2018 yılında yüzde 6.6'lık büyüme oranıyla 28 yılın en düşük hızını kaydetti. Detaylar haberimizde;
Çin Ekonomisi 2018’de Yüzde 6.6 Büyüme Oranıyla 28 Yılın En Düşük Hızını Kaydetti

Bugün Çin’den gelen verilere göre, Pekin resmi ekonomik büyümesinin 2018’de yüzde 6.6 seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı ve söz konusu rakam 1990’dan bu yana en düşük hız olarak kaydedildi.

Ancak bu durum, Çin ile en büyük ticaret ortağı ABD arasındaki anlaşmazlıklar devam ederken pek şaşırtıcı olmadı. Çin’de GSYİH dördüncü çeyrekte beklentilerle uyum içinde yüzde 6.4 seviyesinde gelirken, bunun 2018’in üçüncü çeyreğindeki yüzde 6.5’lik orana kıyasla azaldığı görüldü. Tüm bunların yanında, Pazartesi günü yayınlanan resmi Çin ekonomik verilerinde birkaç parlak nokta olduğu da gözlerden kaçmadı.

Örneğin, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.7 artarak yüzde 5.3’lük beklentilerin üzerine çıktı.

Çin Ekonomisi Sanayi Üretimi Yüzde 5.7 Arttı Ayrıca sanayi üretimi Kasım ayının yüzde 5.4’lük büyüme oranını da geride bıraktı. Perakende satışlar da yüzde 8.1 olan beklentilerin bir miktar üzerine çıkarak yüzde 8.2 olarak gerçekleşti. BlackRock’tan Helen Zhu verilerle ilgili; “dördüncü çeyrekte gördüğümüz şey, ekonomi yavaşlarken hala çeyreklerin çoğundan ihracat ön yüklemeleri kaynaklı desteğimizin olduğu” diyerek yeni ABD tarifeleri gelmeden önce mallarını Çin’den çıkarmak için acele eden ihracatçılara atıfta bulundu.

Öte yandan Zhu, Çin tüketiminden ve vergi indirimlerinden biraz destek beklemesine rağmen 2019’daki büyümenin 2018’e kıyasla yavaşlayacağını da söyledi.

Çin Ekonomisi 2019 2018'e Kıyasla Daha Yavaş Büyüyecek Bu noktada, Pekin’in resmi GSYİH rakamlarının dünyanın en büyük ekonomisinin sağlığının bir göstergesi olarak izlenmesine rağmen pek çok uzmanın Çin raporlarının doğruluğu konusunda şüphe ettiği hatırlatıldı. Capital Economics’ten kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard de şüphelerine ilişkin; “Resmi GSYİH rakamları son yıllarda Çin’in ekonomik performansına iyi bir rehber olmak için çok istikrarlı olmuştur” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Çin istatistik bürosu şefi Ning Jizhe de Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, ülkesinin ABD ile ticaret anlaşmazlığının ekonomiyi etkilediğini ancak etkinin yönetilebilir olduğunu söyledi.

Ning Jizhe ABD ile Gerilim Çin Ekonomisi Etkileyebilir Ancak Etki Yönlendirilebilir Ning Jizhe, daha önce uzmanların Çin ekonomisinin ticaret savaşından başka sorunları var şeklindeki yorumlarına gönderme yaparak ABD ile gerilimler yükselmeden önce bile Çin’in zaten ekonomisindeki yavaşlamayı yönetmeye çalıştığını anlattı. Sonuçta Pekin ekonomik büyümeyi sürdürürken yüksek borç seviyelerindeki baskıyı dengelemeye çalışıyordu. Borca bağlılığın azaltılması uzun vadede ekonomiye fayda sağlayacakken bu muhtemelen ülke için son yıllarda görüldüğünden çok daha yavaş bir büyüme anlamına gelecekti.

Her iki taraf da bir anlaşma yapmaya çalışırken Çin’in geçtiğimiz günlerde ABD’ye ithalatta 6 yıllık bir artış teklifinde bulunduğu iddia edilmişti. CNBC’ye konuşan bir kaynak, Çin’in 2024’e kadar ABD’den mal satın alma teklifi Başkan Trump’ın 2020’de yeniden seçilme ümidine hitap etmişti.

Bütün bunlar yaşanırken Çin’in üst düzey ticaret müzakerecisi Liu He’nin ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer ile iki günlük görüşmeler yapmak üzere 30 Ocak’ta yapacağı Washington ziyareti merakla bekleniyordu. Analistler ise bu sırada Çin’in ekonomisini desteklemek için önümüzdeki ay daha fazla teşvik başlatacağını öngörüyordu. Öyle ki UBS’nin Asya ekonomi başkanı Tao Wang, Pekin’in zorunlu karşılık oranlarını daha fazla azaltacağını dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum