Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’e Göre Ekonomi Pozitif Nisan Verileriyle Gelişmeye Devam Etti

Çin bugün açıkladığı verilerde ekonominin Nisan'da pozitif değişim gösteren başlıca göstergelerle gelişmeye devam ettiğini savundu.
Çin’e Göre Ekonomi Pozitif Nisan Verileriyle Gelişmeye Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün çıkış noktası olan Çin’de pandeminin etkileri devam ediyor. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Cuma günü yayınlanan rakamlara göre ülkedeki işsizlik oranı Nisan’da tarihi zirvelere yakın kalarak ekonominin virüsün ekonomik şokundan toparlanmada karşılaştığı zorlukları vurguladı.

Çin’in pek çok ülke ve kurum tarafından güvensiz bulunan resmi kentsel işsizlik oranı Mart ayındaki yüzde 5,9’dan Nisan’da yüzde 6’a yükseldi. İlk dört ayda kentsel alanlarda yeni işe girenlerdeki artış 3,54 milyon olurken rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1,05 milyon daha düşüktü.

Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Liu Aihua, CNBC’nin haberine göre bugünkü basın toplantısında şöyle konuştu:

“İstihdam üzerindeki baskı oldukça büyük. Genel ekonomi için aylık rakamlar bir miktar toparlanma gösterse de işe devam etmek ve virüsün denizaşırı ülkelerdeki etkisi gibi zorluklar devam ediyor. Şu anda ekonomik kalkınmanın gidişatı hala gözlem gerektiriyor ancak iş ve üretime devam etme politikalarının sonuçlarına dayanarak iyileşme ve iyileşme hızını genişletmek için güvene, yeteneğe ve temele sahibiz.”

Fabrikaların anakaradan taşınmasıyla birlikte daha değerli mallar üretmeye başladığı görülen Çin, işsizlik rakamlarının yanında fabrikalardaki üretimin arttığını da açıkladı. Buna göre sanayi üretimi yılbaşından bu yana ilk kez arıya geçerek Nisan’da bir yıl önceye kıyasla yüzde 3,9’a yükseldi. Rakam Refinitiv analistlerinin yüzde 1,5’lik artış beklentisinin çok üzerinde geldi.

Sanayi üretimi verisi 1992 yılından bu yana ilk kez daralan Çin ekonomisi için umutları artırdı.
Çin İlk Daralma Nisan Verileri İyimserliği Artırdı
Kaynak: CEIC Data

Zaten Ulusal İstatistik Bürosu da verilere ilişkin açıklamasında ulusal ekonominin performansının Nisan’da pozitif değişimler gösteren başlıca göstergelerle gelişmeye devam ettiğini savundu. Öte yandan sanayi üretimindeki toparlanmaya rağmen perakende satışlar Nisan’da yüzde 7,5 seviyesinde düşerek yüzde 7’lik beklentilerin üzerine çıktı.

Sabit varlık yatırımları ilk dört ayda yüzde 10,3 gerilerken aynı dönemde özel sektör sabit varlık yatırımlarıysa yüzde 13,3 düştü. Büro, Nisan’da Xi Jinping ile birlikte Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin güçlü liderliği altında tüm ülkenin hem salgının önlenmesi ve kontrolü hem de ekonomik ve sosyal kalkınmayı ilerletme çabalarını koordine ettiğini belirtti.

Çin Mart ayında yeniden açılmaya başlayan ilk ekonomi olurken ING’den Iris Pang verilerin ekonomik faaliyete yalnızca küçük ve kademeli gelişmeler olduğunu gösterdiğini belirtti. Ayrıca Nisan’da yüzde 3,5 artan Çin ihracatına atıfta bulunarak ABD, İngiltere ve Avrupa ekonomilerindeki yüksek işsizlik nedeniyle küresel talep zayıfladıkça Mayıs ayında daha belirgin hale geleceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu