Yatırım yapmaya başla!

Çin Ekonomisi Nasdaq Tarzı Teknoloji Borsası için Geri Sayımı Başlattı

Çin’in Nasdaq tarzındaki teknoloji borsası için geri sayım başladı. Söz konusu borsa Pazartesi günü işlemlerine başlayacak.
Çin Ekonomisi Nasdaq Tarzı Teknoloji Borsası için Geri Sayımı Başlattı

Bundan birkaç ay önce, Çin hisse senedi piyasalarında değişiklik yaratmayı hedefleyen birkaç politika ortaya çıkmıştı. Bu politikalar yatırımcılara avantaj sağlayarak kazançlı çıkmalarına yardım edecekti.

Ülkenin hisse senedi piyasalarına getirmeyi önceden planladığı Nasdaq tarzı teknoloji piyasasının yatırımcıların kazancını artıracağı iddia edilmişti. Sözü edilen kurul, güçlü büyüme alanlarındaki firmaların özsermaye finansmanına ulaşımı hedefliyordu.

İlk kez yaklaşık 1 yıl önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından duyurulan teknoloji borsası Pazartesi günü işlemlerine başlayacak.

Çin Devlet Başkanı Xi JinpingABD’deki Nasdaq borsasının örnek alındığı ‘Star’ borsasının ulaşmayı planladığı bazı amaçları bulunuyor. Bunlar arasında Çin’in gelecekteki Alibaba Group veya Tencent Holding gibi devasa büyüklükteki firmalarını New York ya da Hong Kong borsalarına kaptırmamak bulunuyor.

Bu platforma 100’ü aşkın şirketin başvurduğu öğrenilirken yalnızca 25’nin orada yer alabileceği öğrenildi. Ayrıca halka arzlara toplanan kaynak 5.4 milyar dolar tutarındayken, bu rakam beklenenin %20 üzerinde geldi.

Şirket hisseleri halka arzının ardından arttı ve böylelikle yatırımcıların isteğini kanıtladı.

Şirket Hisseleri ArttıHong Kong’ta da işlem gören China Railway Signal & Communication Corporation ve Miro-Tech’in (Nanjn) de halka arz gerçekleştirilen şirketler arasında bulunduğu biliniyorken, bu 2 şirket en pahalı hisse senetlerini meydana getiriyor.

Amlogic (Shanghai) Co. ve Shanghai Friendess Electronic Technology de halka arz için sırada bekliyor. Ayrıca sırada bekleyen bu iki şirket, 291 milyon dolara tekabül eden 2 milyar yuan toplamayı amaçlıyor.

Bright Smart Securities Analisti Mark Huang, ilk başta gerçekleştirilen halka arzların yatırımcı talepleriyle desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Öte yandan arzların sınırlı olmasının hisse senetlerine olan talebi artırabileceği de Huang’ın ihtimalleri arasında.

Pazartesi günü işleme başlayacak olan borsadaki hisselerin ilk 5 gününde günlük fiyat limitleriyle sınırlanmayacağı öğrenildi.

Hisseler İlk 5 Gününde Günlük Fiyat Limitleriyle Sınırlanmayacak5 günün ardından her iki yönde de %20’lik devre kesici uygulanacağı da öğrenilen bilgiler arasında bulunuyor. Volatilite sınırlaması amacıyla il 5 günde hisselerde %30 ve %60’lık hareketler olabilir. Bu durumda işlemleri 10’ar dakika askıya alacak bir mekanizma yaratılacak olmakla birlikte bu hareket, daha önceki Çin hisse senedi piyasalarında uygulanandan biraz farklı olacak.

Beijing Hone Investment Management’ta Fon Yöneticisi olan Zhang Yankun da söz konusu borsaya ilişkin bazı değerlendirmeler yaptı. Bu borsanın teknolojik inovasyonu destekleme yönünde oluşturulan temel stratejilerden biri olduğunu söyledi.

Borsanın yatırımcılara daha fazla getiri sağlaması halinde sektöre daha fazla para girişi olacağını belirten Yankun, ülkenin yatırım piyasalarının gelişmiş piyasalar ile rekabetinin destekleneceğini işaret etti.

Ayrıca şirketin Çin Hisse Senetleri Başkanı Helen Zhu, yatırımcıların kazanmaya yönelmesinde Çin özel sektör parasının yerli firmaları finanse etmesinde yeni yöntemler aramasını önemli bir etken olarak görüyor. Bu analiz, Pekin’in Şanghay’daki bir sunumu sırasında ortaya çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum