Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Ekonomisini Desteklemek için Merkez Bankasının Bulduğu Yeni Yöntem

Çin'in merkez bankasından ekonomiyi desteklemek için yeni bir hamle gelirken, etkileri şimdiden tartışılmaya başlandı.
Çin’in Ekonomisini Desteklemek için Merkez Bankasının Bulduğu Yeni Yöntem

Çin’in merkez bankası, ticari kredi verenlerin kredilere faiz oranlarını ayarlama şeklini değiştirdi. Bu, Çin ekonomisinin desteklenmesi gereken bir zamanda borçlanma maliyetlerini düşürmesi beklenen bir hareket olarak görüldü.

ABD ile yaşanan ticaret savaşı önümüzdeki aylarda yoğunlaşacak gibi göründüğü için Çin’deki büyüme yavaşlıyor. Çinli yetkililer ekonomik faaliyeti artırmak için hem para hem de mali önlemler kullandılar. Ancak analistler ekonominin belirli kesimleri için daha fazla yardımda bulunabileceğini söylüyor.

Singapur’daki United Overseas Bank’tan analistler, “Bu, özellikle küçük işletmeler için borçlanma maliyetlerinin düşürülmesinde memnuniyet verici bir harekettir ve Çin’in GSYİH büyümesi 2020’de Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerinin artmasıyla yüzde 6’nın altına düşme riski altında olduğu için önemli bir zamanda geliyor,” ifadelerini kullandılar.

Uluslararası Para Fonu, Çin’in büyümesini 2019’da yüzde 6,3 ve 2020’de yüzde 6 olarak öngörüyor. Ancak bu tahminler, ABD-Çin arasında yaşanan son gerginliklerden önce yapıldı. Ayrıca Eylül ve Aralık aylarında Çin mallarına daha fazla tarife getirilmesi bekleniyor.

Faiz Oranı Reformları

Faiz Oranı ReformlarıABD Federal Rezervi’nin aksine Çin’in merkez bankasının (PBOC) tek bir birincil para politikası aracı yoktur. Bunun yerine PBOC, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki para arzı ve faiz oranlarını kontrol etmek için birçok yöntem kullanmaktadır.

Bu araçlardan biri, kredi faiz oranıdır. Diğer bir deyişle bankaların en itibarlı müşterilerinin talep ettiği faiz oranıdır. Pekin, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kredi faiz oranının bu ay yenileneceğini açıkladı.

Yapılacak değişiklikleri ise şu şekilde sıralandı:

  • Ticari kredi verenleri, göstege borç verme faiz oranı yerine kredi faiz oranını kullanmaya teşvik etmek,
  • Kredi faiz oranı teklifi sunmaya katılabilecek finansal kuruluşların sayısının 10’dan 18’e yükseltilmesi,
  • Kredi ana faiz oranını günlük yerine her ayın 20’sinde belirlemek,
  • Panel bankalarının kredi faiz oranı tekliflerini orta vadeli borç verme imkanı ile ilişkilendirmesini istemek.

Ekim 2013’te sunulan kredi faiz oranının, gösterge faiz oranına kıyasla fonlara olan piyasa talebini daha iyi yansıtması amaçlanmıştır. Ancak bu şekilde çalışamadı. Bunun bir nedeni, kar marjlarını korumak amacıyla birçok bankanın, kredilerini 2015 yılının Ekim ayından bu yana ayarlanmamış olan gösterge kredi faiz oranından çok daha düşük fiyatlandırmayı reddetmesidir.

Kredi faiz oranının en iyi ve en az riskli müşterilere uygulandığı göz önüne alındığında, Çin’deki banka kredilerinde gayri resmi asgari faiz oranları haline geldi.

Ucuz Banka Kredileri

Ucuz Banka KredileriPBOC; banka borç verme faiz oranlarının örtük düşük sınırının önemli bir neden olduğunu, Çin’deki toplam borçlanma maliyetlerinin piyasa talebine ve arzına daha duyarlı olan diğer faiz oranlarının düşmesine rağmen neden düşmediğini söyledi.

Çin Halk Bankası’nın para politikasını ayarlamak için kullandığı bir diğer araç, orta vadeli borç verme imkanıdır. Çin’in para piyasalarındaki arz-talep dinamikleri ile daha uyumlu olduğu düşünülmektedir.

Orta vadeli borç verme imkanının son bir yıllık oranı yüzde 3,3 civarında seyretti. PBOC’nin gösterge borç verme faiz oranı ise yüzde 4,35’ten düşüktü.

Yeni kredi faiz oranını, orta vadeli kredi verme faiz oranına bağlamanın, kredi faiz oranını düşürmesi ve borçlanma maliyetlerinin düşmesine yol açması bekleniyor. Yeni reformların ilk günü olan Salı günü, gösterge niteliğindeki 5 yıllık kredi faiz oranı olan yüzde 4,9’un altında yüzde 4,25 olarak belirlendi.

Teorik olarak bu, işletmeler ve hanehalkları için yeni banka kredilerinde faiz oranlarının düşmesine yol açmalıdır.

Daha Etkili Para Politikası

Daha Etkili Para PolitikasıPekin, yıllardır faiz oranlarının ekonomisinde çalışma şeklini değiştirmeye çalıştı. Daha geniş ekonomideki borçlanma maliyetlerini etkilemek için temel olarak kısa vadeli fonlara olan faiz oranlarını ayarlayan, büyük ekonomilerdeki merkez bankalarının uygulamaları ile daha uyumlu olmak istiyor.

Çin, merkez bankasının banka kredisi ve mevduat faizi oranlarının nerede olması gerektiğini belirlediği komuta ekonomisi veya merkezi olarak planlanmış bir ekonomi sürdürmektedir. Ancak Çin ekonomisi açıldıkça ve küresel piyasalara daha fazla girdikçe, PBOC yıllarca ticari borç verenlere faiz oranlarını ayarlama konusunda daha açık bir yol kat etti.

Buna rağmen bankalar, PBOC’nin gösterge oranlarını kredilerini fiyatlandırmak için referans olarak kullanmayı tercih ettiler. Ancak son faiz oranı reformları, parasal destek tedbirlerinin Çin ekonomisinin ABD ile olan ticaret savaşından etkilendiği bir zamanda daha etkili olmasını sağlayabilir.

Fransız bankası Societe Generale’den bir analist, “Bu değişiklik otomatik olarak faiz indirimi getirmiyor, ancak PBOC’nin bunu başarması için bir aşama oluşturuyor. PBOC’nin düşük faiz oranlarını yeni sistemin yardımı ile gerçekleştirmesini sağlamak için çok çalışacağını düşünüyoruz. Çünkü ekonomi daha fazla para politikası desteğine büyük ihtiyaç duyuyor,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum