Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, Ekonomiyi Desteklemek için Daha Fazla Borç Almaya Açık

Çin'in koronavirüsün etkisinden kurtulmak ve ekonomisini desteklemek için daha fazla borç almaya açık olduğu söyleniyor.
Çin, Ekonomiyi Desteklemek için Daha Fazla Borç Almaya Açık
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgınından kurtulan Çin’in merkez bankasının, ülkeyi kesintiye uğratmamak için borç yüklü sistemine daha fazla kredi almaya açık olduğu yorumları yapılıyor. Çin Merkez Bankası, yılın ilk üç çeyreğine ilişkin istikrarlı kredi büyümesi gösteren verilerini Çarşamba günü açıklamıştı.

Ekonomide geniş bir kredi ve likidite ölçüsü olan toplam sosyal finansman, Eylül ayında yaklaşık 3,5 trilyon yuan artarak 280,07 trilyon yuana yükseldi.
Çin Toplam Sosyal Finansman Eylül - 2020
Kaynak: CEIC

Bu rakam, bir yıl öncesine göre %13,5 oranında bir artışa işaret etti. İkinci çeyreğin sonunda kaydedilen %12,8 oranından daha hızlı ve geçen yılın aynı döneminin 2,8 puan üzerinde bulunuyor. Merkez bankasının istatistik departmanı başkanı Ruan Jianhong, üçüncü çeyrekte borç artış hızının hızlı olduğu fikrine karşı çıktı. Bunun hala makul olduğunu da belirtti.

Covid-19, ülkenin büyüme için borca olan bağımlılığını azaltmaya çalıştığı ilk yıllarda olduğu gibi, bu yılın başlarında ülkeyi vurdu. Uluslararası Finans Enstitüsü’nün Temmuz ayında yayınladığı tahminlere göre; hane halkı, hükümet, finans ve finansal olmayan şirket sektörlerindeki toplam Çin borcu ilk çeyrekte GSYİH’inin %300’den yaklaşık %318’ine yükseldi.

Ticaret grubu, önümüzdeki aylarda bu oranın GSYİH’in %335’ine ulaşmasını bekliyor. Ruan, Çin’in özel bir durumda olduğunu ve ekonomiyi desteklemek için borçta aşamalı bir artışa izin vermesi gerektiğini söyledi. Üçüncü çeyrek büyüme artışının bu sayede gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Resmi rakamlar Çin GSYİH’i ilk çeyrekte %6,8 daraldıktan sonra, ikinci çeyrekte %3,2 artış kaydetti.
Çin GSYİH Büyümesi
Kaynak: SCMP

Ülkenin üçüncü çeyrek büyümesinin ise %5,2 civarında olması tahmin ediliyor. Nomura’nın Baş Çin Ekonomisti Ting Lu ve bir ekip tarafından yayımlanan notta,Eylül ayındaki kredi büyümesinin, PBOC sıkılaştırmasına ilişkin piyasa endişelerinin abartıldığını gösterdiğinden bahsedildi.

Notta, “Geçen birkaç ayda tahvil getirilerindeki artış, PBOC sıkılaştırması yerine yüksek fon talebini yansıtıyor ve altyapı harcamaları büyük olasılıkla ana GSYİH büyümesini daha da artıracak” ifadelerine yer verildi. Lu, Nomura’nın Çin üçüncü çeyrek için yıllık bazda %5,2 ve dördüncü çeyrekte %5,7’lik reel GSYİH büyüme tahminini sürdürdüğünü de söyledi.

Lu, “Devam eden büyüme toparlanması ancak yine de güçlü rüzgarlar nedeniyle Pekin’in bu yılın geri kalanında daha fazla gevşemeden veya sıkılaşmadan bekle ve gör politika yaklaşımını sürdürmesini bekliyoruz,” şeklinde konuştu. Ayrıca analistler, herhangi bir faiz indirimi, politika sıkılaştırma önlemleri veya zorunlu karşılık oranında indirim beklemediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu