Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisi 3Ç20’de Muhtemelen %5,2 Büyüme Kaydetti

Yapılan bir anket Çin ekonomisinin Eylül çeyreğinde %5,2 büyümüş olabileceğini belirtirken uzmanlar ABD başkanlık yarışını kimin kazanacağının nasıl etki yaratacağı konusunda anlaşamadı.
Çin Ekonomisi 3Ç20’de Muhtemelen %5,2 Büyüme Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyrekteki yüzde 6,8’lik rekor daralmanın ardından yüzde 3,2 GSYİH büyümesi kaydeden Çin, yapılan yeni bir ankete göre üçüncü çeyrekte yüzde 5,2 ile toparlanacak.

Nikkei ve Nikkei Quick News tarafından yapılan anket, politika liderliğindeki toparlanma devam ederken Çin ekonomisinin Temmuz-Eylül çeyreğinde muhtemelen %5,2 genişlediğini tahmin etti.

Bazı ekonomistler, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden gelecek ay Amerikan başkanlık seçimlerini kazanırsa Çin mallarına uygulanan tarifelerin düşeceği konusunda iyimserliklerini dile getirse de diğerlerinin ABD-Çin rekabetinin oylamanın sonucundan bağımsız olarak devam edeceğini öne sürüyor.

29 ekonomistin katıldığı ankette çoğunluk Temmuz-Eylül büyümesinin daha da genişleyeceği öngördü ve üçüncü çeyrek için tahminler %2,5 ile %7,1 arasında değişti.

Bank of China (Hong Kong) Baş Ekonomisti Ricky Choi, Çin’in gayri safi yurtiçi hasılasının üçüncü çeyrekte %5,1 arttığını tahmin ederken Ülkenin COVID-19 salgını yönetiminin muhtemelen tüketim ve üretim faaliyetlerinde bir toparlanmaya yol açacağını söyledi. DWS’de Asya-Pasifik yatırım şefi olan Sean Taylor da Çin’in 2020 sonuna kadar kriz öncesi ekonomik seviyeye ulaşan tek ülke olacağını belirtti.

Çin ekonomisinin halihazırda pandemiden önceki seviyenin yüzde 80’ine ulaştığını ekledi. Euler Hermes’ten ekonomist Francoise Huang daha da iyimser yaklaşarak üçüncü çeyrek için yüzde 5,5’lik bir büyüme öngördü. Pandemi sırasında Çin tıbbi ürünlerine yönelik güçlü dış talep nedeniyle Çin’in ihracatı son birkaç ayda beklenenden daha iyi performans gösterdiğini aktardı.

İç tarafta, tüketimdeki toparlanma yavaş seyrederken, ekonominin daha politika odaklı alanlarının – özellikle inşaat ve altyapı yatırımının dinamik hale geldiğini söyledi.
Çin Ekonomisi Beklentiler
Kaynak: Nikkei

Ankette yer alan ekonomistler ayrıca önceki anketlerin birinde Çin’in tüm yıl için GSYİH büyümesi için verilen %1,6 tahminlerini %2,2’ye revize etti. 2021 için %7,8 ve 2022 için %5,4 büyümeye işaret edildi. Ekonomistler genel olarak, Kasım seçimlerinde Başkan Donald Trump‘ın kazanacağı bir zaferin, önümüzdeki dört yıl içinde artan ABD-Çin gerginliğini sürdüreceğine hatta yoğunlaştıracağına işaret etti.

Bazıları, Biden başkan olursa ABD’nin Çin malları üzerindeki gümrük vergilerini düşüreceğini ve muhtemelen Çin’in 2021’deki ihracatına fayda sağlayacağını tahmin etti. KGI Asia’dan Ken Chen, Biden’ın eğer kazanırsa Çinli teknoloji şirketlerine yönelik bazı yaptırımları kaldırabileceğini öne sürdü.

Moody’s Analytics’ten ekonomist Christina Zhu, bir Biden galibiyetinin Dünya Ticaret Örgütü ve diğer uluslararası çerçeveler aracılığıyla ticaret konularının ele alınmasında çok taraflı bir yaklaşıma geri dönüş sinyali verebileceğini kabul ederek şöyle konuştu:

“Daha düşük tarifeler hemen gerçekleşmeyebilir, ancak zamanla diğer sorunlar müzakereler yoluyla çözüldükçe, tarifeler muhtemelen düşecektir.”
Çin GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Ancak tüm ekonomistler, Biden’ın zaferinin Çin ekonomisine fayda sağlayacağı konusunda hemfikir değildi.

Örneğin xford Economics’in Baş Ekonomisti Tommy Wu, Biden’ın Amerikan şirketlerine üretim faaliyetlerini ABD’ye yeniden taşımaları için sübvansiyon sağlamak veya yurtdışına iş taşımaları nedeniyle onları cezalandırmak gibi diğer korumacılık biçimlerini desteklediğini söyledi.

Ayrıca Biden yönetiminin büyük olasılıkla ABD’nin geleneksel müttefikleriyle yakın çalışacağını ve bunun muhtemelen Çin için daha da az elverişli olacağını savundu. Diğerleri, Çin’e yönelik Amerikan politikasının seçim sonucu ne olursa olsun gergin kalacağını ileri sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.