Yatırım yapmaya başla!

Çin’de Dünyanın En Uzun Otonom Araç Geçidi Gerçekleşti!

Çin'de dünyanın en büyük otonom araç geçidi yapıldı. Artık otomobiller yüksek ölçüde kendi kendine gitmeye hazır!
Çin’de Dünyanın En Uzun Otonom Araç Geçidi Gerçekleşti!

Çin’de otonom teknolojisine sahip otomobillerin en büyük geçidi yapıldı. Guinnes Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan bu organizasyon oldukça enterasan duruyor. Belki hatırlarsanız; Hyundai-Genesis’te 3 yıl önce lüks segmenti G90 ile gerçekleştirdiği otonom araç ve aktif güvenlik showunu hayranlıkla izlemiştik. O videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Özerk sürüş tekniklerine yüklü miktarda para yatıran ülkelerden birisi de Çin’dir. Changan Automobile‘nin onlarca otonom aracı bir araya getirerek yaptığı gösteri, şu anda herkesin dikkatini çekmiş durumda. İşte detaylar…

Özerk sürüş için Çin’de ilk izni Baidu alsa da Changan Automobile daha popüler oldu diyebiliriz.

İzlediğimiz video, yeni filizlenen bir araç özelliği olduğundan ilgi çekmeme lüksü yok. “En büyük otonom geçit töreni” normal olarak rekorlar kitabına girmeye hak kazandı. 55 adet aynı tip araç, toplamda 3.2 km kuyruk oluşturulmuş. Kırmızı SUV’ların modeli Changan CS55.

Test pistine dizilen araçlar, geçitlerini 9 dakika 7 saniye boyunca sürdürdüler. 55 ADET CS55’inde hızı 30 km/h. Aralarındaki takip mesafeleri de normal gözüküyor. Öyle olmasa kural çerçevesinde özel belgeyi alamazlardı.

Changan otonom araçlarında sistem kusursuz işledi.

Güvenlik amacıyla her bir aracın içerisinde sürücüler bulunuyor. Sanırız rekor denemesine 56 araçla çıkılmış ve bir sürücünün kontrole müdahale ettiği için sayı 55’e düşmüş. “Teste katılan sürücüler hiçbir zaman otopilot sistemiyle teması olmadı.” diyen Çinli marka, özel takip mesafeleri ayarlamış.

Gelişmiş sensörlerle desteklenen CS55, cisim tanıma ve ani tepki verebilecek özelliklere sahip. En az Ford’un 20 km’lik karavan kuyruğunu tek başına çekmesi kadar ilginç duruyor. Şimdilik ilginç duruyor! Dünya daha yarı otonom adaptif cruise kontrol gibi sistemlere bile daha alışık değil.

Eminiz izlediğimiz geçit 15 yıl içerisinde çok basit ve yapılası bir şey olarak gelecek. Otonom araç planlarına biraz bakarsak ve yazılımlarla birlikte LIDAR sensörlerin ileride geleceği noktada tamamen bağımsız otomobiller bulunuyor.+

30 yıl sonrası planlarında insanoğlu otomobil kullanmayı bırakacak ve her şey sistem üzerinden gerçekleşecek. Belki çok zaman var ancak işte o günlerin temelleleri şimdi atılıyor. Şirketler 3. seviye özerk sürüşe geçişine hazırlanıyor. 4. ve 5. seviye için de hazırlıklar süratli şekilde devam ediyor. Changan CS55’lerin geçit töreni hakkında sizin yorumlarınız ne olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum