Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Domuz Sürüsü 2019 Sonuna Kadar %55 Daralacak

Rabobank, son raporunda Çin’in domuz popülasyonunun ölümcül domuz ateşinden dolayı yüzde 55 oranında düşebileceğini söyledi. İşte detaylar;
Çin’in Domuz Sürüsü 2019 Sonuna Kadar %55 Daralacak

Rabobank, Çarşamba günü yayınlanan notunda Çin domuz sürüsünün öldürücü salgın nedeniyle 2019’un ilk sekiz ayında yarı yarıya düştüğünü ve yıl sonuna kadar muhtemelen yüzde 55 oranında küçüleceğini söyledi.

Azalan çiftlik sayıları nedeniyle sürü kayıp hızının önümüzdeki aylarda muhtemelen yavaşlayacağını ve Çin hükümetinin dünyanın en büyük domuz tüketicisindeki domuz hastalığını kontrol etmeye yönelik tedbirler aldığını aktardı.

Ne var ki banka nispeten istikrarsız piyasa koşullarının önümüzdeki üç ila beş yıl boyunca devam edeceğini söyledi.

Banka İstikrarsız Piyasa Koşullar 3 - 5 Yıl Devam Edecek Asya’da ilk kez bir yıldan fazla bir süre önce Çin’de ortaya çıkan Afrika domuz ateşinin, şu anda 50’den fazla ülkeye yayıldığı ve insanlar için zararsız olan hastalığın domuzlar için ölümcül olduğu bildirildi. Rabobank raporda Çin’in domuz üretiminin 2020’de yüzde 10 ila yüzde 15 düşmesini beklediğini de kaydetti. Ayrıca Çin’in, soya gibi toplam hayvan yemi tüketiminin 2019’da domuz popülasyonundaki düşüş nedeniyle %17 oranında düşeceğini ekledi.

Banka, domuz sürülerinin yeniden yapılandırılması ve çiftçilerin tavuk gibi diğer proteinler üretmesi nedeniyle yem tüketiminin 2020’de %8 oranında artacağını belirtti.

Rabobank Domuz Popülasyonu Tahmini Dünyanın altıncı en büyük domuz üreticisi olan Vietnam’da da ülkenin toplam domuz sürüsünün yüzde 25’inin yıl sonuna kadar Afrika domuz ateşi nedeniyle kaybedileceği öngörüsünü de paylaştı. Banka, Şubat ayından bu yana domuzların yüzde 18’inin öldüğünü söyledi. Diğer taraftan Rabobank daha önceki bir raporunda Çin’in domuz popülasyonunun salgından dolayı 2019 sonuna kadar yüzde 50 küçüleceğini öngörmüştü.

Çin’in 2019’daki domuz eti üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında düşmesini beklediğini belirtmişti. Hollandalı banka, üretimin ölümcül salgından önceki seviyelere geri dönmesinin 5 yılı bulabileceğini çünkü hastalığı önleyecek çözüm eksikliği ve stokları dolduracak sermaye eksikliği gibi zorluklar olduğunun üzerini çizmişti. Tüm bunların yanında salgının enflasyonu artıracağına dair endişeler de giderek artıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum