Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Domuz Popülasyonu Salgından Dolayı 2019 Sonuna Kadar Yüzde 50 Küçülecek

Rabobank analistleri, Çin domuz sürüsünün 2019 sonuna kadar bir yıl öncesine kıyasla yarıya düşebileceğini öngördü. Detaylar aşağıda;
Çin’in Domuz Popülasyonu Salgından Dolayı 2019 Sonuna Kadar Yüzde 50 Küçülecek

Hollandalı banka Rabobank analistleri bugün, Afrika domuz ateşinin dünyanın en iyi domuz üreticisi olan Çin’de hızla yayıldığını söyleyerek bazı kötümser tahminlerde bulundu.

Dünyanın açık ara farklı en büyüğüne sahip olan Çin’in domuz sürüsünün, halihazırda bir yıl öncesine göre yüzde 40 oranında küçüldüğünü tahmin eden Rabobank, bunun yüzde 15 ila 26 arasında değişen resmi tahminlerin çok üstünde olduğunun üzerini çizdi.

Söz konusu tahminin, düşüşün tarım yetkilileri tarafından onaylandığından çok daha kötü olduğu yönündeki endüstri spekülasyonlarına dayandığı da kaydedildi.

Rabobank Çin’in Domuz Popülasyon 2019 Sonuna Kadar Yüzde 50 KüçülecekRabobank, Çin’in 2019’daki domuz eti üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 25 oranında düşmesini beklediğini, bunun 2019’un ilk yarısında katledilen çok sayıda hayvan nedeniyle yaşanan domuz sürüsü kaybından daha küçük bir düşüş olduğunu belirtti. Çin’in en sevdiği et olan domuz eti Rabobank’ın başka bir raporuna göre de 2020’de yüzde 10 ila yüzde 25 oranında daha düşecekti.

Hollandalı banka, üretimin ölümcül salgından önceki seviyelere geri dönmesinin 5 yılı bulabileceğini çünkü hastalığı önleyecek çözüm eksikliği ve stokları dolduracak sermaye eksikliği gibi zorluklar olduğunu öngördü.

Rabobank Çin Eski Domuz Seviye Dönmesi 5 Yıl Bulacak Reuters da bu ayın başlarında Çin’in üreyen domuzlarının neredeyse yarısının ya Afrika domuz ateşinden öldüğünü ya da hastalığın yayılması nedeniyle katledildiğini yazmıştı.

Geçen yılın sonunda Çin’in domuz sürüsünü 360 milyon adet hayvanın oluşturduğunu tahmin eden Rabobank, Nisan ayında 200 milyona kadar domuzun hastalık nedeniyle toplanabileceğini ya da ölebileceğini, bu arada domuz üretiminin de yüzde 30 oranında düşebileceğini rapor etmişti.

Tüm bunların yanında geçtiğimiz haftalarda çıkan haberlerde Çin’de hızla ve giderek yayılan Afrika domuz ateşinin küresel fiyatlarının yükselmesine yol açacağı yazılmıştı. Domuz popülasyonu, hastalık nedeniyle tarihi düşük seviyeleri görürken Çin’deki domuz eti fiyatlarının gelecek yıla kadar yüzde 70’in üzerinde artacağı tahmin edilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum