Yatırım yapmaya başla!

Çin’de Yayılan Ölümcül Domuz Ateşi Hastalığı için Aşı Adayları Geliştirildi

Çin’de hükümet tarafından idare edilen bir araştırma tesisinin ölümcül domuz hastalığına karşı laboratuvar testlerinde bağışıklık sağladığı kanıtlanmış iki aşı adayı geliştirdiği söylendi.
Çin’de Yayılan Ölümcül Domuz Ateşi Hastalığı için Aşı Adayları Geliştirildi

Çin’deki domuz popülasyonunu mahveden bulaşıcı ve ölümcül enfeksiyon Afrika domuz ateşi hastalığını kontrol altına alabilmek için yarış devam ediyor. Şimdiye dek herhangi bir tedavi ya da etkili bir aşı bulunamasa da bu hafta gelen haberler umut verici nitelikleriyle dikkat çekti.

Reuters, Pekin devlet medyasından alıntı yaparak hazırladığı Cuma günkü haberinde, Çin’de hükümet tarafından idare edilen bir araştırma tesisinin ölümcül domuz hastalığına karşı laboratuvar testlerinde bağışıklık sağladığı kanıtlanmış iki aşı adayı geliştirdiğini bildirdi. Raporda ayrıca klinik denemelerin planlandığı vaatlerden bahsedildi. Çin Ulusal Radyosu tarafından yayınlanan online bir raporda da; “Çin Ziraat Bilimleri Akademisi, bir sonraki adımda pilot ve klinik çalışmaların ilerleyişini ve aşı üretimini hızlandıracak” dendi.

Öte yandan Pekin domuz ateşi hastalığından dolayı kaç tane hayvanın telef olduğunu belirtmese de Rabobank geçen ay 200 milyon hayvanın etkilenebileceğini ve üretimin %30 düşebileceğini öngörmüştü.

Çin’de Yayılan Ölümcül Domuz Ateşi Hastalığı için Aşı Bulma Yarışında İlerleme KaydedildiRakam, ABD envanterindeki toplam 75 milyon domuzla kıyaslanmıştı. Ayriyeten Afrika domuz ateşi salgınları Vietnam, Kamboçya, Moğolistan gibi başka Asya ülkelerinde de rapor edilmişti ki halihazırdaki endişeler hastalığın ABD’ye ulaşabileceğine ve önemli ekonomik etkilere yol açabileceğine işaret ediyor. Bunun yanında Afrika domuz ateşininin, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün

Pazar günü Paris’te başlayacak yıllık toplantısında tartışılması bekleniyor. Sonuçta; BM üyesi olan kurum, domuz ateşinin yayılmasını izleyerek hayvanların uluslararası ticareti için standartlar koyuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı bilimcileri de Afrika domuz ateşi için bir aşı araştırmalarını yoğunlaştırıyor ki kurumun veteriner mikrobiyologlarının yardımı ile şimdiye dek üç tane genetiği düzenlenmiş aşı adayının geliştirildiği belirtiliyor.

ABD Ölümcül Domuz Ateşi Hastalığı için Aşı Bulma Üzerinde Çalışıyor Pek çok isim üzerinde çalışılan aşılarla ilgili iyimser konuşsa da bazı bilim adamları çok fazla iyimserliğe karşı uyarıda bulunuyor. Örneğin ABD merkezli Swine Health Information Center’da vetereiner ve genel başkan yardımcısı olan Paul Sundberg, aşının teoride ticari domuzlar için de işe yarayabileceğini ancak bu aşıyla ilgili bazı sorunların bulunduğunu söyledi.

“Aşının yakın zamanda yaban domuzu veya ticari domuzlarda kullanıldığını göreceğinizi sanmıyorum” diyen Sundberg, 20’den fazla farklı Afrika domuz ateşi türü olduğunu ve yabani domuzlarda işe yarayanların evcil domuzlarda etkili ya da güvenli olmayabileceğini dile getirdi.

Çin’e gelindiğinde ise Sundberg, Pekin’in, Afrika domuz ateşinin domuz popülasyonundaki yayılımını durdurma konusundaki umutsuz çabalarının laboratuvarda riskli veya tehlikeli araştırmaları içerebileceğini öne sürdü. “Bu, söz konusu virüsü durduracak bir şey bulma girişimi, girişimin kendisi başlı başına çok tehlikeli olabilir çünkü virüsü çoğaltabilir, virüsü devam ettirebilir ve endemik hale gelmesini sağlayabilir” ifadeleriyle de gerekçesini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum