Yatırım yapmaya başla!

Çin’deki Domuz Ateşi, Çiftlik Hijyenine Yönelik Standartları Yükseltmeye Zorluyor

Çin’de milyonlarca domuzu öldüren yıkıcı Afrika domuz ateşi hastalığı, çiftlik hijyeninin uluslararası standartlara göre gevşek görüldüğü ülkedeki tutumları değiştiriyor. Detaylar aşağıda;
Çin’deki Domuz Ateşi, Çiftlik Hijyenine Yönelik Standartları Yükseltmeye Zorluyor

Milyonlarca domuzun ölümüne yol açan Afrika domuz ateşinin ülke için giderek endişe verici bir hal almasının ardından çiftlik hijyeninin uluslararası standartlara göre gevşek görüldüğü Çin’deki tutumları değiştiriyor.

Nitekim domuz çiftliklerinden yem değirmenlerine ve nakliyeye varana kadar domuz endüstrisinde yer alan kişiler, çiftçiler virüsü savuşturmaya çalışırken dezenfektan ve kamyon temizleme yıkamaları satışındaki patlama ile biyogüvenliğin sıkılaştırıldığını söylüyor.

Örneğin geçen yıl Reuters tarafından ziyaret edilen çiftlik sahibi Ma, haftada bir ya da iki kez yerine her gün domuz ahırlarının içini ve dışını dezenfekte ettiğini belirtti.

Çinli Domuz Çiftlik Hijyen Daha Çok Önem VeriyorAyrıca hastalığın bulaşmasını önlemek amacıyla yem tedarikinde bulunmak ve domuzları mezbahaya taşımak için kendi kamyonuna yatırım yaptı. Gazeteye telefonla verdiği röportajda, domuzların diğer kamyonlara girmesine izin vermediklerini, kendi kamyonlarının daha güvenli olduğunu vurguladı. Önlemlerdeki ve tutumdaki bu değişiklik, Afrika domuz ateşinin ülkenin her yerine ulaşması nedeniyle yaşandı.

Sonuçta Çin’de yayılan ölümcül domuz ateşi hastalığı için aşı adayları geliştirildiği söylense de halihazırda bunun bir tedavisinin olmadığı biliniyor.

Çin Domuz Ateşi Tedavi Yok Bu hafta yayınlanan resmi Haziran verileri de Çin’in domuz sürüsünün bir yıl önce 400 milyon ile dünyanın en büyüğüyken o zamandan bu yana çeyrekten fazla küçüldüğünü gösterdi. Yaşanan gelişmeler üzerine görüşlerine başvurulan endüstri katılımcıları ise çiftliklerdeki temizlik standartlarının genellikle küçük ölçekli olduğunu ve doğru düzgün temizlenmediklerini savunuyor. Kaldı ki kan, dışkı ve diğer sıvılardan geçen Afrika domuz ateşi virüsü, çiftlik yüzeylerinde veya uygun şekilde temizlenmemiş ekipmanlarda aylarca kalabiliyor.

Alman kimyasalları firması Lanxess’ten bir yönetici bu noktada, biyogüvenlik önlemlerinde bazı önemli artışlar gördüklerini ve insanların harekete geçmeye başladıklarını dile getirdi.

Çin Domuz Ateşi İnsanlar Daha Çok Önlem Almaya Başlıyor Çinli bir biyoteknoloji şirketinde satış müdürü olan Pan Yunping de virüsü öldürdüğü kanıtlanmış bir kimyasal maddenin satışlarının geçen yıla göre üç ya da dört kat arttığını bildirdi. Belçikalı şirket CID Lines’ın Cid20 isimli ürününe talebin de geçen yıla kıyasla iki kattan fazla arttığını ve firmanın talebi karşılayamadığını aktardı. Firmanın Çin yöneticisi Niu Yufeng, deterjan ve su dezenfektanları gibi temizlik ürünlerinin kullanımının da arttığını kaydetti.

Yem üreticilerine katkı maddesi tedarikçisi Alltech’ten Jonathan Wilson da artık yem değirmenlerinde farklı noktalardan geçerken dezenfekte etmek, kıyafet değiştirmek, form doldurmak zorunda olduklarını belirtti.

“Bu 2013’teki kuş gribi sırasında hiç görmediğim bir şey, büyük bir gelişme” diyen Wilson, domuz ateşinden önce Çin’in en kötü salgın hastalıklarından birine atıfta bulundu. Öte yandan hükümet birçok küçük çiftliğe dezenfektanları ücretsiz olarak verse de iyileştirilmiş uygulamalar, halihazırda hastalık nedeniyle kayıplarla mücadele eden çiftçiler için bir anda maliyeti artırdı. Yine de katılımcılar, “Doğru biyogüvenlik protokolleri için paradan tasarruf ediyorsanız, bunu birden çok kez ödersiniz. Piyasadaki bu farkındalık ve anlayış artıyor.” şeklinde tavsiyede bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum