Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Dışişleri: Elon Musk Çin’deki İşlerini Büyütmeye İstekli

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ve Amerikalı iş insanı Elon Musk'ın Pekin'de yaptığı görüşmede iş birliğini geliştirme mesajları verildi. Detaylar haberde;
Çin Dışişleri: Elon Musk Çin’deki İşlerini Büyütmeye İstekli
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ile dünyaca ünlü Amerikalı iş insanı Elon Musk, Pekin’de bir görüşme gerçekleştirdi. Tesla İcra Kurulu Başkanı Musk, ABD ile Çin’in çıkarlarının birbirine bağlı olduğunu söylerken, iş birliğini geliştirme mesajları verdi.

ABD ile Çin’in çıkarlarının tıpkı siyam ikizleri gibi birbirine bağlı ve ayrılmaz olduğu benzetmesini yapan Musk, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari bağların koparılmasına, zincirlerin kesilmesine karşı olduğunu vurguladı.

Musk: Yatırımlarımızı Genişletmek İstiyoruz

Tesla’nın, ülkedeki yatırımlarını genişletmek istediğine dikkat çeken Musk, kalkınma fırsatlarından daha fazla pay almak istediklerini ifade etti.

Şirket, Şanghay’da yılda 1 milyon elektrikli otomobil üretebilen giga fabrikasını, 450 bin ilave kapasite ile genişletmeyi hedefliyor.

Bunun yanı sıra, Megapack adı verilen enerji depolama ünitelerinin üretimi için yine aynı şehirde büyük ölçekli bir tesis kurmayı planlıyor.

Musk’ın uzay şirketi SpaceX ve Starlink uydu ağının askeri uygulamaları da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Çinli araştırmacılar tarafından ilgi ve endişeyle izleniyor.

Musk Ve Cin Disisleri Bakani
Kaynak: AP

Gang, Dışa Açılma Politikasına Dikkat Çekti

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang da Musk’ın ülkedeki yatırımlarını genişletmek istediğine değinirken, özellikle Çin’in dışa açılma politikasına bağlı kalmayı sürdüreceğini ve bu doğrultuda tüm dünyadan şirketlerin yatırımlarına açık olduğu vurgusunu yaptı.

Çin’in modernleşmesinin ve kalkınmasının, benzeri görülmemiş büyüme potansiyeli yaratarak dünyaya yeni fırsatlar sunacağına dikkat çekti.

Gang, Tesla dahil tüm şirketler için piyasa kurallarına ve kanunlara dayalı, daha iyi bir uluslararası iş ortamı sağlama hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

ABD ile olan ilişkilerini otomobil kullanmaya benzeten Gang, “Sağlıklı, istikrarlı ve yapıcı ilişkiler için tehlikeli sürüşten kaçınmalı, direksiyonu doğru yöne çevirmeli ve zamanında frene basarak kazaları önlemeliyiz” ifadesini kullandı.

Twitter’ın da sahibi olan Musk, sosyal medya platformunun yasak olduğu ancak bazı kullanıcıların sanal bir özel ağ aracılığıyla erişebildiği Çin’e geldikten sonra Twitter’da sessiz kaldı. Musk, resmi Weibo hesabında da paylaşım yapmamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu