Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Dışişleri: Elon Musk Çin’deki İşlerini Büyütmeye İstekli

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ve Amerikalı iş insanı Elon Musk'ın Pekin'de yaptığı görüşmede iş birliğini geliştirme mesajları verildi. Detaylar haberde;
Çin Dışişleri: Elon Musk Çin’deki İşlerini Büyütmeye İstekli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ile dünyaca ünlü Amerikalı iş insanı Elon Musk, Pekin’de bir görüşme gerçekleştirdi. Tesla İcra Kurulu Başkanı Musk, ABD ile Çin’in çıkarlarının birbirine bağlı olduğunu söylerken, iş birliğini geliştirme mesajları verdi.

ABD ile Çin’in çıkarlarının tıpkı siyam ikizleri gibi birbirine bağlı ve ayrılmaz olduğu benzetmesini yapan Musk, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari bağların koparılmasına, zincirlerin kesilmesine karşı olduğunu vurguladı.

Musk: Yatırımlarımızı Genişletmek İstiyoruz

Tesla’nın, ülkedeki yatırımlarını genişletmek istediğine dikkat çeken Musk, kalkınma fırsatlarından daha fazla pay almak istediklerini ifade etti.

Şirket, Şanghay’da yılda 1 milyon elektrikli otomobil üretebilen giga fabrikasını, 450 bin ilave kapasite ile genişletmeyi hedefliyor.

Bunun yanı sıra, Megapack adı verilen enerji depolama ünitelerinin üretimi için yine aynı şehirde büyük ölçekli bir tesis kurmayı planlıyor.

GCM Yatırım Banner

Musk’ın uzay şirketi SpaceX ve Starlink uydu ağının askeri uygulamaları da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Çinli araştırmacılar tarafından ilgi ve endişeyle izleniyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: AP

Gang, Dışa Açılma Politikasına Dikkat Çekti

Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang da Musk’ın ülkedeki yatırımlarını genişletmek istediğine değinirken, özellikle Çin’in dışa açılma politikasına bağlı kalmayı sürdüreceğini ve bu doğrultuda tüm dünyadan şirketlerin yatırımlarına açık olduğu vurgusunu yaptı.

Çin’in modernleşmesinin ve kalkınmasının, benzeri görülmemiş büyüme potansiyeli yaratarak dünyaya yeni fırsatlar sunacağına dikkat çekti.

Gang, Tesla dahil tüm şirketler için piyasa kurallarına ve kanunlara dayalı, daha iyi bir uluslararası iş ortamı sağlama hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

ABD ile olan ilişkilerini otomobil kullanmaya benzeten Gang, “Sağlıklı, istikrarlı ve yapıcı ilişkiler için tehlikeli sürüşten kaçınmalı, direksiyonu doğru yöne çevirmeli ve zamanında frene basarak kazaları önlemeliyiz” ifadesini kullandı.

Twitter’ın da sahibi olan Musk, sosyal medya platformunun yasak olduğu ancak bazı kullanıcıların sanal bir özel ağ aracılığıyla erişebildiği Çin’e geldikten sonra Twitter’da sessiz kaldı. Musk, resmi Weibo hesabında da paylaşım yapmamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın