Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Dijital Yuan Kullanıcı Sayısı 140 Milyonu Geçti

PBoC'nin dijital para birimi başkanına göre, Çin'in CBDC'si yaygınlaşıyor.
Çin’de Dijital Yuan Kullanıcı Sayısı 140 Milyonu Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile yaptığı denemeler tüm hızıyla devam ediyor. Çin Halk Bankası (PBoC) Dijital Para Enstitüsü başkanı Mu Changchun’a göre, günlük işlemlerde nakit yerine geçmek üzere yola çıkan dijital yuan (e-CNY), hem bireyler hem de şirketler arasında ilgi görüyor.

Katıldığı konferansta konuşan Mu, bireysel dijital yuan hesaplarının sayısının 140 milyona ulaştığını, şirketlerin 10 milyon hesap daha oluşturduğunu söyledi. e-CNY için resmi lansman tarihi hala belirsiz olsa da Çin, denemelerin sunumunu daha fazla bölgeye genişletmeyi sürdürdü.

PBoC yöneticisi ayrıca farklı e-CNY cüzdan türlerini detaylandırdı. Yıllık işlem sınırı 7.800 dolar olan temel cüzdanın etkinleştirilmesi için yalnızca bir telefon numarası gerekiyor.

Kullanıcılar, sınırsız işlem için e-CNY cüzdanı açmak isterse, kişisel kimlikleri ile bir banka gişesine gitmeleri gerekiyor.

Hükümet nakit ödemeleri tamamen dijital yuan ile değiştirmek istiyor ve ülke, Nisan 2020’den bu yana büyük şehirlerde kapsamlı denemelerine devam ediyor. Çin’in CBDC’si, hükümet tarafından akıllı telefon uygulamalarında kontrol ediliyor.

Coğrafi olarak genişletilmiş denemeler ve CBDC’lerin artan popülaritesi sayesinde e-CNY’nin 12 ayda işlem hacminde %3.000 artış olduğu görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu