Yatırım yapmaya başla!

Çin Devlet Medyası Huawei’nin HongMeng OS Yüklü Bir Akıllı Telefon Sunacağını İddia Etti

Huawei’nin üzerinde çalıştığı işletim sistemi HongMeng OS ile ilgili karmaşa devam ediyor. Şirket yetkililerinden kafa karıştırıcı açıklamalar gelirken, HongMeng OS’un bazı akıllı telefonlarda olabileceği belirtildi.
Çin Devlet Medyası Huawei’nin HongMeng OS Yüklü Bir Akıllı Telefon Sunacağını İddia Etti

Teknoloji gündeminin başlıca konularından birisi Huawei’ye uygulanan ABD yaptırımları. Hükümetin almış olduğu karar sonrası ülkedeki teknoloji şirketleri sırayla Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldı. İlk yaptırım Google’dan geldi. Yazılım devi en büyük müşterilerinden biri olan Huawei’nin Android lisansını askıya almıştı. Çinli akıllı telefon üreticisinin ise bir süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığı biliniyordu.

ABD yaptırımları sonrası şirket çalışmalarına hız verdi. Huawei’nin HongMeng OS adını verdiği işletim sisteminin Ağustos ayı içerisinde tanıtılması bekleniyor. Yeni işletim sisteminin kullanım alanına dair pek çok demeç gündeme geliyor.

ABD’ye karşı elini HongMeng OS ile güçlendirmek isteyen Huawei yetkililerinden geçtiğimiz günlerde akıllı telefonlarda Android kullanmaya devam edecekleri açıklaması gelmişti. ABD cephesinden gelen bazı ılımlı açıklamalar ve Huawei’nin Android açıklaması tansiyonu düşürmüştü. Ancak gelen son açıklama Huawei’nin akıllı telefonlarından birinde HongMeng OS’a ye vereceği yönünde.

HongMeng OS Bilmecesi Sürüyor

HongMeng OS Bilmecesi Sürüyor

Geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişmeler sonrası Huawei, HongMeng OS’un kullanım alanını kısıtlamıştı ve akıllı telefon harici ürünlerinde sunacağını duyurmuştu. Huawei Genel Müdür Yardımcısı Catherine Chen, geçtiğimiz günlerde vermiş olduğu bir demeçte, HongMeng OS’un Android için bir tehdit olmayacağını ve piyasaya sürecekleri akıllı telefonlarında Android işletim sistemine yer vereceklerini söylemişti.

Ancak Çin devlet medyası Global Times’a iddia edilenler durumun farklı olduğunu gösteriyor. Global Times, Huawei’nin yeni nesil akıllı telefonlarında HongMeng OS’u denediğini belirtiyor. Uzmanlar HongMeng OS yüklü bir akıllı telefonun piyasada yer almasının Huawei ile ABD arasında tansiyonu yeniden yükseltebileceğini ifade ediyor.

Çin medyasında yer alan haberler önümüzdeki günlerde tanıtılması gereken Mate 30 Pro’nun HongMeng OS yüklü bir sürümünün çıkacağı yönünde. Cihazın amiral gemisi modele göre basitleştirilmiş olacağı ve sadece Çin pazarında satışa çıkacağı konuşuluyor. Global pazarda sunulacak Mate 30 Pro’nun ise Android Pie ya da Android Q işletim sistemi ile geleceği kesin.

HongMeng OS’un Akıllı Televizyon ile Geleceği Kesinleşti

HongMeng OS’un Akıllı Televizyon ile Geleceği Kesinleşti

Huawei’nin bu ay tanıtması beklenen işletim sistemi HongMeng OS’un kullanım alanının oldukça geniş olması tahmin ediliyor. Akıllı telefonlarda yer alıp almayacağı henüz kesinleşmemekle beraber, şirketin bünyesinde bulunan Honor marka bir akıllı televizyonda HongMeng OS’un geleceği biliniyor.

Bununla beraber HongMeng OS’un nesnelerin interneti alanında da kullanılanılacağı biliniyor. Huawei kaynaklarından gelen çelişkili haberlerin şirketin kendi uyguladığı bir politika olduğu konuşuluyor. ABD’ye karşı güçlü görünmek isteyen Çinli teknoloji devi, HongMeng OS silahını her zaman kullanabilecek durumda olduğunu gösteriyor.

Huawei cephesinden ise konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil. Bu ay düzenlenmesi beklenen HongMeng OS tanıtımında resmi bilgilendirmenin yapılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum