Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Devlet Medyasından Anlaşmaya İlişkin “Kutlama için Bekleyin” Uyarısı

Çin devlet medyası, iki ülkenin vardığı kısmi anlaşmaya ilişkin "bekle" uyarısı yaptı. İşte detaylar;
Çin Devlet Medyasından Anlaşmaya İlişkin “Kutlama için Bekleyin” Uyarısı
Yorum

Çin devlet medyası, hafta sonu boyunca ABD’yi kısmi ticaret anlaşmasında geri adım atmamak konusunda uyardı ve Başkan Donald Trump’ın çok önemli dediği birinci aşama ticaret anlaşması hakkında dikkate işaret etti.

Trump yönetimi Cuma günü, Salı günü yürürlüğe girmesi planlanan Çin tarifelerini askıya aldığını ve ABD ile Çin’in kısmi anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Ancak Eylül ayında uygulanan tarife zammı geri alınmamış ve 15 Aralık’taki Noel tatili öncesinde yürürlüğe girecek vergiler kaldırılmamıştı.

Bununla birlikte kısmi anlaşma, dünyanın en büyük iki ekonomisinin uzlaşmaya varamadığı hassas konulara değinmemişti.

Çin Devlet Medyası Ticaret Görüşmeleri Hakkında Ne Diyor Anlaşmanın özelliklerine dikkat çeken ekonomistler de Trump çok önemli dese de ticaret anlaşmasının umut vermediği yönünde görüş bildirmişlerdi. Çin devlet medyası da Pazar günü şu şekilde yazdı: “Müzakereler, kilit konular ve dostane ilişkilerin daha geniş yararları hakkında temel bir anlayış oluşturmuş gibi görünse de şampanya muhtemelen buzda tutulmalıdır, en azından iki başkan kağıda kalemi koyana kadar.”

Gazete, bir fikir yazısında dış politika söz konusu olduğunda Trump yönetiminin öngörülemezliğine dikkat çekerek sonraki aşamaya geçmeden birinci aşamayı garantileme çağrısı yaptı ve şöyle dedi:

Çin Devlet Medyası Trump Öngörülemezliğine Dikkat Çekti “Geçmiş uygulamasına dayanarak, Washington’un bunu yapmanın çıkarlarına daha iyi hizmet edeceğini düşünmesi durumunda anlaşmayı iptal etme kararı alması her zaman olası. ABD, geçmişte olduğu gibi geri adım atmaktan kaçınmalı ve bunun yerine hem ülkelerin hem de dünyanın çıkarlarına hizmet eden, sağlıklı ve istikrarlı bir Çin-ABD ilişkisinin tezahürünü kutlamalı.”

Ayrı olarak, Çin Komünist Partisi’ne ait Halkın Günlüğü de Cumartesi günü bir başyazıda tekrar etti: “Bir ticaret savaşında kazanan yoktur ve her iki taraf da bir kaybet-kaybet tuzağına düşmemelidir.” Küresel ekonomik yavaşlamaya işaret eden Halkın Günlüğü, dünyanın dünya ekonomisine pozitif enerji enjekte etmek için Çin ile ABD’nin birbirleriyle iş birliği yapmasına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu