Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Devlet Başkanı Xi’den Hong Kong Açıklamaları

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Hong Kong'un Çin'e devrinin 25. yıl dönümünde gerçekleşen devir teslim töreninde açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Çin Devlet Başkanı Xi’den Hong Kong Açıklamaları
HABER GİRİŞ

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde yeni lider olarak seçilen John Lee Ka-chiu ve hükümeti yemin ederek görevine başlarken, tören için burada bulunan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’den çarpıcı açıklamalar geldi.

Xi, Covid-19’un ortaya çıkmasından bu yana ana kara dışındaki ilk ziyareti olma özelliğini taşıyan törende, vatansever yurttaşları ve Çin Komünist Partisi’nin kararlı duruşuyla Hong Kong’un tekrar ana vatana katıldığını belirtti.

Hong Kong’un vatansever yurttaşları iyi ve kötü günde ana vatanın yanında oldu. Ana vatana dönüşünün ardından Hong Kong’da yepyeni bir dönem başladı” şeklinde konuşan Xi sözlerini şöyle sürdürdü:

Hong Kong, ana karayı dünyanın geri kalanına bağlayan bir işlevle ana vatanın kalkınmasına katkıda bulundu. Önümüzdeki beş yıl, Hong Kong için yeni bir çığır açması ve yeni bir kalkınma hamlesi başlatması için çok önemli olacak.

Xi’den “Tek Ülke, İki Sistem” Vurgusu

Xi, tek ülke ve iki sistemin ana ilkesinin ulusal güvenlik, ulusal egemenlik ve ilerleme çıkarlarının korunarak Hong Kong’un istikrarının ve refahının korunması olduğunu vurgulayarak, “Tek ülke ve iki sistem ilkesinin uygulanmasından hiçbir zaman geri adım atmamalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

2019 yılında gerçekleşen hükümet karşıtı protestolara gönderme yaparak “Hong Kong’un geçmiş dönemde yağmurlu ve fırtınalı günlerden geçtiği” yorumunu yapan Xi, “Hong Kong halkı artık şehrin yeniden kaosa sürüklenmemesi gerektiğinin farkında ve kalkınmanın bir kez daha sekteye uğratılmaması gerektiğini biliyor” şeklinde konuştu.

Xi son olarak, Çin’in iç pazarını dünyanın geri kalanına açmasında Hong Kong’un önemli rolüne dikkat çekti.

Hong Kong’un gayri safi yurt içi hasılası 2021 yılında toparlanarak yüzde 6,4 büyüme göstermişti. Ancak, yeni bir Covid-19 ve pandemik kontrol önlemleri dalgasının şehri vurmasıyla ekonomi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 daraldı.

“Merkezi Yetkililerin Desteği Çok Önemli”

Hong Kong’un bir sonraki lideri olarak yemin eden John Lee bir gün önce yaptığı açıklamada “tek ülke, iki sistem”in Hong Kong’un uzun vadeli refahını korumanın temel taşı olduğunu söylemişti. Lee, merkezi yetkililerin tam desteğinin Hong Kong’un zorlukların üstesinden gelme yeteneğine önemli derecede katkıda bulunduğunu belirtmişti.

“Hukukun üstünlüğü, Hong Kong’un başarısının temel taşıdır” diye ekleyen yeni lider, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nın uygulanmasının ve seçim sistemi değişikliklerinin Hong Kong’un “kaostan düzeni” geri getirmenin bir parçası olduğunu dile getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.