Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Devasa Borcu Daha Fazla Göz Ardı Edilemez

Bağımsız bir analist olan Fraser Howie, Çin’in muazzam borcunun artık göz ardı edilemeyeceğini söyleyerek dünyanın ikinci en büyük ekonomisi için endişe verici konuştu.
Çin’in Devasa Borcu Daha Fazla Göz Ardı Edilemez
Yorum

Bağımsız analist Fraser Howie, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin muazzam borcunun artık görmezden gelinemeyecek bir noktayı geçtiğini söyledi. Çin ve ülkenin finansal sistemi hakkında kitaplar yazan Fraser Howie, bu yıl yavaşlayan ekonomisini teşvik etmek için harekete geçen ülkenin tam bir gizli borç ev sahibi olduğunu vurguladı.

“Çin, borcun artık göz ardı edilemeyeceği devrilme noktasının çok ötesinde, borçlara hizmet etmenin maliyeti basitçe dikkati hemen hemen her şeyden üzerine çekiyor” dedi.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nden gelen bir rapora göre de Çin’in toplam borcu, 2019’un ilk çeyreğinde GSYİH’sinin yüzde 300’ünün üzerine çıkmıştı.

Çin Borç 2019 İlk Çeyrek GSYİH Yüzde 300 Geçti Fraser Howie, bu duruma işaret ederek Çin’in bu büyük uyarıcıya sahip olduğunu ve kredi musluklarını açtığını ve tüm küresel talebi yönlendirdiğini dile getirdi. Ama bunun bir maliyeti olacağını ve Çin’in şu anda bu durumdan dolayı sıkıntı yaşadığını aktardı. Sonuçta Çin’in borç seviyeleri birkaç yıl önce hızla yükselmişti çünkü bankaları büyümeyi hızlandırmak için rekor miktarda kredi kullanmış, bu da Asya devinin kaldıraçsızlaşma çabalarına yol açmıştı.

Ancak ticaret savaşı, son 27 yıldaki en düşük büyümeyi kaydeden Çin’in ekonomisini destekleme yolları ararken büyük borcunu azaltma çabalarına engel koymuştu.

Ticaret Savaşı Çin Borç Azaltma Girişim Baltaladı Nitekim bankalar bu yılın başlarında kredilerini yeniden artırmaya başlamış ve yeni krediler rekor seviyelere yükselmişti. Ayrıca Çin Merkez Bankası bu hafta şirketler için borçlanma maliyetlerini daha ucuz hale getirecek önemli bir faiz oranı reformu başlatmıştı.

Ne var ki Çin’in ekonomisini desteklemek için PBOC’un bulduğu yeni yöntem bazı uzmanlar tarafından yetersiz olarak yorumlandı. Howie de Çin’in endişe verici borç seviyelerine ilişkin konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Çin ekonomisi açıkça yavaşlıyor, çok fazla dalgalanma var, Çin’den ayrılan şirketler var. Çin, birçok nedenden ötürü çok daha zor bir yatırım olayı haline geliyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu