Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Covid Sayesinde 2028’e Kadar En Büyük Ekonomi Olacak

Önde gelen düşünce kuruluşu yayımladığı yeni raporunda Çin'in 2028 yılına kadar en büyük küresel ekonomi olarak ABD'yi geçeceğini öngördü. Gerekçe ise pandemiye verilen yanıt oldu.
Çin Covid Sayesinde 2028’e Kadar En Büyük Ekonomi Olacak

İngiliz düşünce kuruluşu Centre for Economics and Business Research (CEBR) son raporunda Çin’in 2028 yılına kadar en büyük küresel ekonomi olarak ABD’yi geçeceğini tahmin etti.

Koronavirüs pandemisine verdiği yanıtın, Çin’e on yılın sonundan önce dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunu açtığını söyleyen CEBR, Pekin’in daha önce tahmin ettiği gibi 2033’te değil 2028’de ABD’yi geride bırakacağını bildirdi. Bu yorum kısa süre önce Çin’in 2028-2029’da ABD ekonomisini geride bırakacağını söyleyen JCER’in tahminiyle örtüştü.

ABD’nin küresel GSYİH payının 2021’den itibaren düşeceği ve ülkenin eninde sonunda dünyanın en büyük ekonomisi olarak Çin tarafından yerinden edileceği yönündeki tahmin dikkat çekti.
ABD-Çin Büyüme Kıyaslama
Kaynak: Trading Economics

Ülkelerin ekonomik performansını ölçen World Economic League Table (WELT) raporunda CEBR; “Şimdi bunun 2028’de, yani WELT’in önceki baskısından beş yıl önce gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi. Hızlanan tempo, Pekin ve Washington’un koronavirüs pandemisine verdiği yanıt ile takip eden iyileşme arasındaki farka bağlandı.

Sonuçta ikinci çeyrekte büyümeye dönen ve üçüncüde yeniden pozitif GSYİH açıklayan Çin’in yılı artıyla kapatılması bekleniyor. Bu arada ikinci çeyrekteki rekor daralmanın ardından üçüncü çeyrekte rekor büyümesine rağmen ABD’nin 2020’yi küçülerek tamamlayacağı öngörülüyor.

WELT’in son baskısına kıyasla en büyük değişiklik Covid-19 salgınının etkisi olarak gösterilirken bunun 2020’de 6 trilyon dolarlık bir GSYİH maliyeti olduğu tahmin edildi.
2020 6 Trilyon Dolar Covid Maliyeti
KAYNAK: CEBR

Uzun vadeli darbenin ise daha küçük olacağına ve 2034 yılına kadar yaklaşık 1 trilyon dolara düşeceğine işaret edildi. Aynı zamanda CEBR’in virüsten dünya ekonomisi üzerindeki etkisine ilişkin tahmini, Mart 2020’den bu yana esasen değişmeden kaldı. Mart ayında dünya GSYİH’sinin en az yüzde 4.0 düşmesini bekleyen kuruluş, son tahmininin yüzde 4,4 düşüş olduğunu aktardı.

İleride Covid-19’un uzun vadeli GSYİH’yi dört ana yoldan etkilediği belirtilirken bunlar devlet borcu birikiminde artış, etkilenen ancak çoğunlukla zaman içinde düzelecek olan talep, yatırımı vurarak ve hastalığın yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerle azalan üretkenlikle arz ve son olarak, özellikle dijitalleşme ve uzaktan çalışma alanlarında, hızla ilerletilen çok sayıda eğilime bir başlangıç olarak gösterildi.

Çeşitli aşıların giderek yaygınlaşmasının ekonomilerin ilerlemeye başlayabileceği ve hastalığın yayılmasını sınırlamak için getirilen kısıtlamalardan vazgeçebileceği anlamına geldiği eklendi.
Bileşik OECD Açığı Welt
KAYNAK: CEBR

2021’in sonunda nispeten az sayıda resmi kısıtlamanın uygulanmasını bekledikleri ancak birçok ülkede ekonomik akşamdan kalmanın daha uzun süreceği kaydedildi.
Raporda, erken bir kilitlenmeyle rakamları kontrol altında tutan Çin‘in pandemiyi becerikli yönetimi övüldü. Bununla birlikte ABD’nin de önümüzdeki yıl pandemi sonrası güçlü bir toparlanma göreceği ancak büyümesinin sonraki yıllarda %1,9 ve %1,6’ya yavaşlayacağı eklendi.

Çin ise 2021’den 2025’e kadar yılda ortalama %5,7 büyüme hızına doğru giderken 2026 ile 2030 arasında yıllık %4,5’e düşmesi bekleniyor. Japonya’nın, Hindistan’ın onu geçip Almanya’yı beşinci sıraya iteceği 2030’ların başlarına kadar üçüncü büyük ekonomi olarak kalması bekleniyor.

Neredeyse tüm ülkeler salgından etkilenmiş olsa da bunun etkilerinden biri, Asya’nın en iyi ve Avrupa’nın en kötü iş çıkardığı ülkeler arasında ekonomik ivmeyi yeniden dağıtmak oldu.

Sonucunda da Çin’in ABD’yi 5 yıl önce yerinden edecek olması gibi tahmin değişiklikleri yapıldı. Pandeminin etkisiyle bir şekilde rotasından çıkan Hindistan’ın 2019’da İngiltere’yi geçtikten sonra, Birleşik Krallık’ın bu yılki tahminlerde Hindistan’ı tekrar geride bıraktığı ve Hindistan’ın yeri yeniden almadan önce 2024’e kadar önde kaldığı öngörüldü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum