Yatırım yapmaya başla!

Çinli Şirketler Çalışanların Beyin Dalgalarını ve Duygu Durumlarını İzliyor!

Çin, hükümete ait fabrikalarında ve ordularındaki kişilerin beyin dalgalarını gözetleyerek üretimi artırıyor. İşte dikkat çekici haberin ayrıntıları;
Çinli Şirketler Çalışanların Beyin Dalgalarını ve Duygu Durumlarını İzliyor!

Yapay zeka alanındaki başarılarıyla sık sık gündeme gelen Çin, bu kez işçilerin ve askerlerin duygu durumunu kontrol ederek üretkenliği artırmayı amaçladığı girişimiyle gündeme geldi.

South China Morning Post’un “Facebook sızıntısını unutun, Çin direkt olarak çalışanların beynindeki verileri alıyor” şeklinde yaptığı habere göre; hükümet destekli gözetim projesi epey ses getirdi. Zira hükümet bu teknolojiyle beyin okuma teknolojisini kullanarak, çalışanların duygu durumundaki değişiklikleri takip ediyor ve elde edilen verilerle üretimi artırmak amaçlanıyor.

Çıkan haberlere göre söz konusu teknoloji, çalışanların şapkalarının içine yerleştirilen ve beyin dalgalarını okuyabilen küçük kablosuz sensörlerle çalışıyor.

Çinli Şirketler Çalışanların Beyin Dalgalarını İzliyorAlınan beyin dalgası verileri yapay zeka tarafından analiz edilerek; bir çalışanın ne zaman yorgun, endişeli ya da ne zaman tamamen öfkeli olduğunu bildiriyor.

Ve işverenler bu duygusal gözetim teknolojisini kullanarak; çalışanların uygun birimlere yerleştirilmesini ve uygun anlarda mola verilmesini sağlıyor. Böylelikle üretim, doğal olarak da karlılık oranı artırılıyor.

Öyle ki teknolojiyi 2014’ten bu yana kullanan State Grid Zhejiang Electric Power’ın karı 315 milyon dolar artırdığı söyleniyor.

 State Grid Zhejiang Electric Power'ın 315 Milyon Dolar Karı ArttıHatta verilen bilgilere göre teknolojinin olumlu etkisiyle ilgili hiçbir şüphe bulunmadığı, bunu kullanan 40 bin işçinin çok daha yüksek standartlara çıktığı belirtiliyor.

SCMP de bir düzineden fazla şirketin ve Çin ordusunun; Ningbo Üniversitesi’nde geliştirilmiş hükümet destekli beyin gözetleme projesini kullandığını öne sürüyor.

Ningbo Üniversitesi Profesörü Jin Jia ise konuyla ilgili olarak “beyinlerini okuyabileceğimizi düşündüler, bu da ilk etapta karşı çıkmalara neden oldu” demiş.

Ningbo Üniversitesi Profesörü Jin Jia Konuyla İlgili AçıklamalarıFakat çalışanların zamanla bu aparata alıştıklarını, tüm mesai boyunca kullanmaya başladıklarını söylemiş. Sistemin olumlu yönlerinden bahseden profesör; aparatın çalışanların eve gönderilmesi gerektiğini bile ölçebildiğini anlatmış.

Nitekim sistem yöneticiye çalışanın kötü bir durumda olduğu yönünde uyarı verebiliyor. Bu da yüksek konsantrasyon gerektiren ya da hataya yer olmayan işler için kritik önem taşıyor.

Bu noktada; Deayea isimli teknoloji şirketi tarafından geliştirilen başka bir sensörün de Pekin ile Şangay hattındaki tren makinistleri tarafından kullanıldığını belirtiliyor.

 Pekin ile Şangay Hattındaki Makinistlerin Beyin Dalgaları da İzleniyorMakinistin beyin dalgalarını izleyen alet, herhangi bir uyuklama durumunda hemen alarma geçiyor ve önlem alınmasını sağlıyor. Sonuçta; söz konusu teknoloji insanların düşüncelerini okuyamasa da duygu durumundaki değişiklikleri rahatlıkla gözlemliyor ve bu durum bizi ister istemez endişelendiriyor.

Yapay zekanın insanoğlunun gizliliği konusunda büyük bir tehlike olup olmayacağı ve bazı otoriter devletlerin söz konusu teknolojiyi gelecekte ne kadar ileriye götürebileceği gerçekten soru işaretlerine neden oluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum