Yatırım yapmaya başla!

Çin Caixin İmalat PMI Endeksi Aralık’ta 51,5’e Gerileyerek Beklentileri Karşılamadı

Çin'in Caixin imalat PMI verileri 2019'un son ayında 51,5'e gerileyerek beklentileri yanıtsız bıraktı. Asya hisse senetleri ise karışık seyrediyor.
Çin Caixin İmalat PMI Endeksi Aralık’ta 51,5’e Gerileyerek Beklentileri Karşılamadı

Caxin Medya ve IHS Markit’in ortaklaşa hazırladığı Çin imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 2019 Aralık ayı sonuçları açıklandı. Buna göre bir önceki ay olan Kasım’da 51,8’de kaydedilen endeks, Aralık’ta 51,5’e geriledi.

Endekste 50’nin üzerindeki PMI rakamları genişlemeyi, bu seviyenin altında kalanlar ise daralmayı temsil ettiğinden ülkenin imalat PMI göstergelerinin Aralık’ta daralmaktan kurtulduğu görüldü. 2018 yılının aynı ayına ilişkin sonuçlar ise 49,7’de kaydedilerek daralmaya işaret etmişti.

Çin’in Caixin imalat verisi yılın son ayında beklentilerin altında gerçekleşse de buna rağmen üst üste 5 ay boyunca 50 seviyesi sınırının üzerinde kalarak genişlemeyi sürdürdü.

Veriler Üst Üste 6 Ay 50 Seviyesinin ÜzerindeydiAralık’a ilişkin üretim, 2019 yılının Eylül ayından bu yana kaydettiği en düşük seviyeyi gördü ve 52,8’e geriledi. Rakam Kasım’da 52,9 ile daha iyi bir seviyede ölçülmüştü. Buna rağmen art arda 6 ay boyunca genişleme trendini sürdürmeyi başardı.

Ülkede Salı günü Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Çin resmi imalat satın alma yöneticileri endeksi Aralık ayında beklentileri hafif aşarak 50,2 seviyesinde gerçekleşerek genişlemeye işaret etmişti. Beklentiler 50,1 idi. Büro tarafından yayınlanan bu rapor ülkedeki üretimin Aralık’ta hız kazandığını söyledi.

Tüm bu gelişmelerin dışında Asya hisse senetleri Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) yaptığı son politika hamlesiyle 2020 yılına karışık bir seyirle başladı.

Asya Hisse Senetleri Karışık SeyirNoel nedeniyle pek çok küresel piyasa kapalıyken yeniden açıldı ve işlem hacimlerinde artış olduğu görüldü. Japonya hisse senetleri ise hala kapalı kalmayı sürdürüyor.

Piyasa beklentisi doğrultusunda Çin yuanı PBOC tarafından finansal sisteme 115 milyar dolarlık likidite enjekte etmesine hafif tepki gösterdi. Çin borsası ise yükseldi. Avustralya’nın S&P/ASX 200 hisseleri yatay seyrederken Güney Kore Kospi hisseleri %1 gerileme kaydetti. Hong Kong Hang Seng endeksi ise yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksinde de %0,7 artış görüldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum