Yatırım yapmaya başla!

Çin Caixin İmalat PMI Ağustos’ta Şaşırtıcı Şekilde 50.4’e Yükseldi

Yakından izlenen özel bir ankete göre Çin’in imalat endüstrisi geçen ay beklenmedik şekilde genişledi. Detaylar aşağıda;
Çin Caixin İmalat PMI Ağustos’ta Şaşırtıcı Şekilde 50.4’e Yükseldi

Caixin tarafından açıklanan verilere göre Çin’in imalat endüstrisi geçen ay beklenmedik şekilde genişledi. Çin’de Caixin Media ve IHS Markit tarafından yayınlanan imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI), sektör beş ay içindeki en hızlı artışı kaydetti.

Ağustos ayında 50.4 seviyesine yükselen endeks, önceki aya kıyasla büyümeyi gösteren 50 seviyesinin üzerine çıkmış oldu. Önemli gösterge, Reuters’in yokladığı hafif düşüş bekleyen analistlerin tahminlerini geride bıraktı.

Bununla birlikte Caixin PMI, hafta sonu açıklanan resmi hükümet verilerindeki daralmadan çok daha iyi geldi.

Çin Caixin İmalat PMI Ağustos'ta Şaşırtıcı Şekilde 50.4'e YükseldiNitekim Çin’in fabrika aktivitesi Ağustos’ta 4. kez daralmış, durumun daha fazla yavaşlamaya işaret ettiği aktarılmıştı. Ancak Pazartesi günü açıklanan Çin/Caixin İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi, büyüme gösterdi.

Capital Economics kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard da verilere ilişkin şaşırtıcı toparlanmanın yerel yönetimler tarafından altyapıya yapılan güçlü harcamalardan kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Ne var ki CEBM Group’tan Zhengsheng Zhong, yeni ihracat siparişlerinin bu yıl en düşük seviyeye gerilediğini vurgulayarak rahatsız edici sinyallerden bahsetti.

Çin Caixin İmalat PMI Ağustos GenişlediSöz konusu düşüş hakkında Zhong, bunu ABD-Çin ticaret savaşı devam ederken dış talebin azaldığına dair bir gösterge olarak yorumladı. Zhong, Caixin verilerine eşlik eden bir notta, ticari güvende iyileşme işareti olmadığının da üzerini çizdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Çin ekonomisi kısa vadeli bir toparlanma belirtileri gösterdi ancak aşağı yönlü baskı uzun vadeli bir sorun olmaya devam ediyor.” AxiTrader’da Asya Pasifik için bir pazar stratejisti olan Stephen Innes de Ağustos verisinin geçici bir yeşil ışığı temsil ettiğini söyledi.

ABD’ye yapılan ihracatın daha yüksek tarifelerin uygulanmasının öncesinde yüklendiğini, bunun da ticareti ve genel büyümeyi desteklediğini dile getirdi. Bu etkinin önümüzdeki aylarda kaybolmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum