Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Borsaları Yılbaşından Bu Yana Yüzde 30’dan Fazla Yükseldi

Çin borsaları, bu yıl ABD ile olası bir ticaret anlaşması konusunda iyimserliğin ortasında yılbaşından beri yüzde 30'dan fazla yükselmeyi başardı.
Çin Borsaları Yılbaşından Bu Yana Yüzde 30’dan Fazla Yükseldi
Yorum

Dünyanın iki büyük ekonomisi arasında yaşananlar, yatırımcıların ana odak noktasını oluşturmaya devam ediyor. Çin’in 2018 yılında büyüme hızının yavaşlamasına bağlı endişelerin de ortaya çıkmasıyla birlikte tüm yatırımcıların ana gündemi bu yöne çevrildi. Buna karşın Çin’den gelen verilerle ve devlet teşvikleriyle iyimserlik hakim olmaya başladı.

Çin borsaları, ABD ile olası bir ticaret anlaşması iyimserliğinin ortasında bulunurken, yükselişine devam ediyor.

Çin Borsaları İyimserlikle YükseliyorŞanghay Bileşik endeksi, 2018’in son kapanışından bu yana yüzde 30’dan daha fazla yükseliş kaydetti. Shenzen bileşiği ise aynı dönemde yüzde 40’dan daha fazla kazanç elde etti. Anakarada listelenen en büyük şirketleri izleyen CSI 300 endeksi de benzer şekilde yüzde 35’den fazla yükseldi.

Çin endekslerinde görülen yükselişe karşılık, Dow Jones Industrial Average yüzde 13’den, S&P 500 yüzde 15’ten fazla yükseliş kaydetti.

Çin'e Karşı ABD Endeksleri Daha Az YükseldiGeçen yıl Çin pazarları 10 yılın en kötü performansını gösterdiler. Şanghay kompozit endeksi 2018 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 24,6 oranında daha düşük bir seviyeden kapanış yaptı.

Pekin’in bugün yaptığı açıklamaya göre ülke ekonomisi yılın birinci çeyreğinde beklenenden daha iyi bir büyüme kaydetti. Bu durumun ise piyasa hissiyatını daha fazla artırması bekleniyor. En son GSYİH rakamları, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, yılın ilk üç ayında yıllık bazda yüzde 6,4 oranında büyüdüğünü gösterdi. Reuters anketine göre beklenti ise yüzde 6,3 oranında büyümesi yönündeydi.

Özel ve resmi kaynaklardan derlenen bir dizi veriye göre; Pekin’nin teşvik tedbirleri nedeniyle Çin ekonomisi iyimserleşmeye başladı.

Pekin Teşvikleri Ekonomiyi İyimserleştirdiPekin, 2018 yılında her iki iktisadi devin birbirine karşı hamleler yaptığı bir dizi tarifenin ardından Washington ile bir anlaşma imzalamaya yakın görünüyor. Reuters’ün Mart ayı sonlarında bildirdiğine göre; Çinli müzakereciler zorla teknoloji transferleri konusunda benzeri görülmemiş tekliflerde bulundular.

ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin ise iki tarafın hala önünde çok iyi olduğunu söyledi. Yatırımcılar uzun süren ticaret mücadelelerine son verecek iki ekonomik güç arasında bir anlaşmaya varılabileceği konusunda iyimser konumdalar.

İleriye baktığımız zaman bir stratejist, gelecek altı ay içinde ekonomik rakamların ve kurumsal duyarlılığın iyileşmesi gerektiğini söyledi.

Daha Fazla İyimserlik Görülmesi BekleniyorJP Morgan Asset Management Asya-Pasifik baş pazar stratejisti Tai Hui, “Çin’deki perakende yatırımcıların biraz daha iyimser olduklarını görmeye başladık, ancak 2018’deki korkunç bir yılın ardından paralarını geri almaya çalışmakla meşguldüler, bu nedenle para şu anda gerçekten işte değil,” ifadelerini kullandı.

Hui, “Hem ekonomideki hem de kurumsal sektördeki verilerin, Çin’deki yatırımcıları tekrar piyasaya girmeye ikna etmek için oldukça önemli olacağını düşünüyorum. Bu da 2019 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde Çin hisse senetleri için ana tema olabilir,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu