Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Ülke Borçları Küçük İşletmelerin Finansal Kaynak Bulmalarını Zorluyor

Dış ticarete yönelik bir Fransız sigorta şirketi olan Coface’e göre Çin’in ekonomisindeki borçlarını azaltma savaşı küçük şirketlere darbe indirdi. Detaylar aşağıda;
Çin’in Ülke Borçları Küçük İşletmelerin Finansal Kaynak Bulmalarını Zorluyor

Çin’in ekonomisinin üç katı olduğu söylenen borç problemini kontrol altında tutması gerektiği tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçek. Keza bir yandan ABD ile ticaret savaşına devam eden Çin’in bir yandan da devasa borçlarını azaltmak için çeşitli yöntemlere başvurması da bunu gösteriyor.

Ancak Çin’in söz konusu çabaları, aynı zamanda ticaret savaşının ön saflarında yer alan ülkenin küçük ve orta ölçekli işletmelerinin oluşturduğu sektör için yük anlamına geliyor. Sonuçta, küçük ve orta ölçekli işletmeler Çinli şirketlerin çoğunluğunu oluşturup büyük işverenleri kapsasa da banka kredileri için Çin’in büyük devlete ait kuruluşlarıyla rekabet etmekte zorlanıyorlar.

Önemlerine ek olarak küçük firmaların Çin ihracatında merkezi bir rol oynayan ve dolayısıyla ABD ile ticaret çatışmasına karşı hassas olan küresel tedarik zincirlerinin parçası oldukları biliniyor.

Çin’in Ülke Borçları Küçük İşletmeleri Finansal Kaynak Bulmakta Zorlanıyorİşte tüm bu gerçekler ışığında Fransız ticari kredi sigortası şirketi Coface’in Salı günü yayınlanan raporuna dikkat çekildi. Çünkü Coface’in raporunda, Çin’in borç azaltma çabalarının küçük şirketleri işletme sermayelerini ve uzun vadeli genişleme ihtiyaçlarını karşılamak için finansal kaynaklara erişim konusunda zor duruma soktuğu belirtildi. Keza borç azaltma kampanyasının önemli bir unsuru, Çin’in gölge bankacılık sistemini hedef almasıydı.

Resmi bankacılık sektörü dışında faaliyet gösteren Çin’in gölge bankacılık sistemi, daha düşük denetimlerden geçiyor ve daha yüksek risklere maruz olan firmalara kredi veriyordu.

Gölge Bankacılık Üzerindeki Baskı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Etkiliyor İşte bu nedenle baskı; Coface’e göre küçük ve orta ölçekli işletmeler ya da KOBİ’ler üzerinde olumsuz bir etki yaratmıştı. Coface’in Hong Kong asıllı Asya Pasifik ekonomisti Carlos Casanova da konuyla ilgili; “gölge bankacılık sisteminde sıkı önlemler almak, KOBİ’lerin değerli işletme sermayelerine ve uzun vadeli finansal kaynaklara erişimini kısıtlıyor” diyerek görüş bildirdi.

Ekonomist yavaşlayan bir ekonomi ve yükselen ticaret savaşının yetkilileri bazı önlemler almak zorunda bıraktığını ama bunun küçük işletmelerin banka kredisine erişimini kısıtladığını söyledi.

Küçük İşletmeler Banka Kredisine Ulaşmakta Zorlanyor Burada yüksek faiz oranlarının bankaları daha küçük firmalara kredi vermeye isteksiz kıldığını, küçükler yerine hükümete ait devlere yönelttiğini vurguladı. İlaveten faiz oranlarını belirlerken bankalara daha fazla esneklik vermenin, KOBİ’lere kredi verilmesini sağlayacağını, böylece doğru risk ve ödül dengesini ortaya çıkartacağını dile getirdi.

Hong Kong’daki Noah Holdings’in baş yatırım görevlisi William Ma da finansman sağlama konusunda küçük şirketlerin devlet şirketlerine nazaran dezavantajlı olduğunu kabul etti.

Küçük Şirketler Finansman Sağlama Konusunda Büyüklere Kıyasla Dezavantajlı “Kısacası KOBİ’lere yönelik kilit meselenin, işlerini desteklemek için makul bir piyasa hızında uygun fon kanallarının bulunmaması olduğunu düşünüyorum” diyerek de görüş bildirdi. Tüm bunların yanında, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He de Ekim ayında verdiği bir demeçte; mikro, küçük ve orta işletmelerin karşılaştığı zorluklara önem verilmesi gerektiğini vurgulamış ve onlara yardım edilmesi gerektiğini anlatmıştı.

Liu He’den sonra Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de devlete ait olmayan şirket temsilcileriyle düzenlediği toplantıda finansmana erişimin artırılması gerektiği yönünde çağrıda bulunmuştu. Uzman da bu gelişmelere gönderme yaparak Çin’in geniş ekonomisinde etki yaratmanın zaman alabileceğini söyledi ve; “Bu hamleler, Çin hükümetinin özel sektöre odaklandığını ve onu desteklediğini gösteren güçlü bir sinyal göndermek için çok önemli, bu çok ikonik ve üst düzey bir mesaj” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum