Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Neden Dünyanın Geri Kalanı Gibi Borç Verme Oranlarını Düşürmediği Sorgulandı

Çin'in merkez bankası, dünyanın birçok ülkesi borç verme oranlarını düşürürken, bambaşka bir yol izlemeye devam ediyor.
Çin’in Neden Dünyanın Geri Kalanı Gibi Borç Verme Oranlarını Düşürmediği Sorgulandı

Çin Halk Bankası, (PBOC), zorlu bir ekonomik ortamda gezinmeye çalışırken, faiz oranlarını düşürmek için diğer büyük merkez bankalarını takip etmemeyi tercih ediyor.

PBOC, Japonya veya Avrupa Birliği diğer diğer büyük bölgelerden oldukça farklı bir şekilde yapılandırılmış bir ekonomiyi yönetiyor. Ancak PBOC, para politikasının bugün ne kadar etkili olabileceği konusunda aynı sorularla karşı karşıyadır. Pazartesi günü tarafsız bir duruş sergileyen merkez bankasının sinyalleri için bunun önemli etkileri var.

Nanhua Futures’ta sabit gelir kıdemli analisti olan Xu Chenxi, merkez bankasının daha yüksek enflasyon beklentileri geliştirilmesini istemediğini ve bu şekilde politika oranlarını hızlı bir şekilde düşürmeyeceğini belirtti.

Chenxi, “Politika, reel ekonomiye geçişiyle daha fazla ilgileniyor. Reel ekonomi daha önce olduğundan daha kolay finansman sağlayabilirse veya finansman oranları düşerse para politikası faiz indirimi sinyalini serbest bırakmak için istekli değildir,” dedi.

Pazartesi günü PBOC, yeni kredi faiz oranını (LPR), Eylül ayı ile aynı seviyede tuttu. Bir yıllık oran için yüzde 4,2 ve beş yıllık için yüzde 4,85 rakamları belirlendi.

LPR olarak bilinen ve aylık olarak belirlenen oran, Ağustos ayında piyasa güçlerinin faiz oranlarının belirlenmesindeki rolünü artırırken, finansman maliyetlerini düşürmenin bir yolu olarak açıklandı.

China International Capital Corp (CICC) baş ekonomisti Hong Liang ve analist Eva Yi yayımladıkları notta, “Ekim ayında LPR’nin değişmemesi, daha nötr bir para politikası duruşunu yansıtabilir. Ek olarak TÜFE’deki son yükseliş eğiliminin para politikası üzerinde de bir kısıtlama haline gelmesi olasıdır,” ifadelerini kullandılar.

Domuz Problemi

Domuz ProblemiDaha kolay olan para politikası, genellikle artan domuz eti fiyatları nedeniyle Çin’de yükselen enflasyonla sonuçlanmaktadır. Ülke geçen yıl domuz çiftliklerinde Afrika domuz ateşi salgını sonucu olan et kıtlığı ile karşı karşıya. Eylül ayında domuz eti fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 69,3 arttı.

Economic Intelligence Unit’teki Çin analisti Dan Wang; Çin’in merkez bankasının, kısa vadeli faiz oranlarını çok kısa sürede düşürmeden uzun vadede faiz oranlarını düşürme çabalarını dengelemesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda domuz eti fiyatlarındaki artışın, tüketici fiyat endeksini, gıda ve enerji fiyatları hariç altı yılın en yüksek seviyesine getirmesiyle TÜFE’yi yüzde 1,5’e düşürdüğünü ifade etti.

Wang, “Çin’in enflasyon sorunu yok. Domuz eti sorunu var. Para politikasının kısıtlı kalması bölge ekonomisi için bir dengeleyici ve Çin hükümetine bunun için kredi veririm,” dedi.

Wang, para politikasının hafifletilmesinin, aynı zamanda Çin’in tahrif etmeye çalıştığı mülk fiyat artışlarını da istenmeyen bir şekilde etkileyeceğini belirtti. Mali açıdan bakıldığında, Çin hükümeti büyümeyi artırmak için vergileri düşürmeye ve altyapı gelişimini artırmaya çalıştı.

Merkez bankası için genellikle devlete ait olan bankaları, genellikle özel olarak işletilen ve Çin’in ekonomik büyümesine katkıda bulunan küçük işletmelere borç vermeye teşvik etmek için yeni borç verme oranlarını kullanmaya çalışmıştır.

Ancak önlemler henüz önemli bir etki göstermedi. Üçüncü çeyrek için ulusal gayrisafi yurt içi hasıla, Cuma günü yüzde 6 ile yaklaşık 30 yılın en düşük seviyesinde geldi.

J.P. Morgan Asset Management’ta küresel pazar stratejisti olan Chaoping Zhu, “Genel olarak, Ekim ayındaki sabit oran, merkez bankasının halen bir gözlem döneminde olduğunu yansıtıyor. Bu para politikası, transferinin hala bazı sorunları var,” ifadelerini kullandı.

Çin’in merkez bankası da para politikasını ayarlarken, göz önünde bulundurulacak jeopolitik bir faktöre sahiptir. ABD’nin milyarlarca dolarlık Çin malı üzerindeki tarifeleri, Pekin’e yuanı zayıflatması için baskı oluşturuyor. Ancak Çin para birimini manipüle ettiği yönündeki ek eleştiriyi de engellemeli.

EIU’nun Wang’ı, “Şu anki ticaret görüşmelerinde ABD’nin bir unsuru, Çin’in para birimini daha da zayıflatmayarak dengelemesini istiyor. Daha fazla parasal genişleme yapmamakla iyi niyet sinyalini veriyor,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum