Yatırım yapmaya başla!

Çin’de Aldığı BMW’nin Peşinatını Bozuk Parayla Verince Ortalık Karıştı!

Çinli bir vatandaşın BMW'den alacağı arabanın peşinat kısmını bozuk parayla ödemeye karar vermesiyle ortalık biraz karışıyor! İşte detaylar...
Çin’de Aldığı BMW’nin Peşinatını Bozuk Parayla Verince Ortalık Karıştı!

Normalde televizyonda bu şekilde bir habere denk gelsek kesinlikle şaka programı zannederdik. Gerçek olduğu algılaması zor olan bu olay Çin’de gerçekleşti. Uzun zaman önce arabasını yerin altına gömen zengin birini tanımıştık ancak bozuk parayla araba bedelini vermek daha zahmetli gözüküyor. Çinli bir kişi BMW showrooma giderek bütçesini aşmayacak şekilde bir araba beğeniyor.

Fiyat ve donanım konusunda mutabakata varılıyor. Sonra ismi bilinmeyen Çinli vatandaş sanırım çalışanlardan rica ederek BMW bayine koli koli bir şey taşıyorlar. Kimse bunun tabi ki aracın ön ödemesi olduğunu tahmin edemiyor.

Biriktirilen bozuk para miktarı tam 11 bin dolar.

Çin'de Bozuk Parayla Araba Almak

Normal olarak akla bu kadar parayı ne kadar zamanda biriktirmiş olabilir diye soru geliyor. Biz nasıl biriktirirdik diye düşünürsek; market alışverişlerinde artan 50 krş 1 TL’leri, yemeğe çıksak ve bütün verip üstü bozuk para olarak verilse vb. sayamayacağımız kadar madeni para alma noktalarımız olabilir. Sorun zaten almak değil 11 bin dolar parayı bıkmadan saklayabilmek.

Ön ödemesi 11 bin dolar yani 400 bin Yuan olan aracın toplam değeri 60 bin dolar.

Çin'de Bozuk Parayla Araba Almak 400 bin Yuan

Kendimi Çinli kişinin yerine koyduğumda, 60 bin dolarlık arabanın 11 bin dolarlık kısmı sanki bedavaya gelmiş gibi bir algı oluşur. Muhtemelen o da öyle hissetmiştir. Resimlere baktığımızda satış temsilcilerinin “Çin işkencesi” dolu dakikalar geçirdiklerini görüyoruz.

Olabilecek en kötü senaryo da para sayarken en ufak bir kafa karışlıklığında en başa dönülmesi olur. Şahsen ben kendi payıma düşen miktarı alır oldukça sessiz bir ortama kendimi kapatırdım. Yoksa sonu sinir kriziyle bitebilir. Acaba bizde böyle bir olay olsa; 300 bin TL‘lik BMW’nin yaklaşık 80 bin TL‘sini bozuk para olarak almayı kabul ederler miydi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum