Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin ABD ile Olan Gerilime Rağmen Birinci Faz Anlaşmaya Devam Edecek

ABD ile coronavirüs ve Hong Kong meselesi yüzünden gerilen Çin’den, birinci aşama anlaşmaya devam edeceğine dair söz geldi.
Çin ABD ile Olan Gerilime Rağmen Birinci Faz Anlaşmaya Devam Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika ile Çin arasında 2018 yılının ortasında başlayıp geçen yılın sonuna kadar süren bir ticaret savaşı yaşandı. Karşılıklı misilleme adımlarıyla giderek tırmanan ticaret gerilimi iki ülkeye de ekonomi anlamında zarar verdi. Amerika dünyanın en büyük ekonomisi konumunda. Çin ise ikinci en büyük ekonomiye sahip ülke olmasının yanında dünyanın en büyük tedarikçisi.

Bu iki güç arasında başlayan vergi tarifesi savaşı küresel ticaret zincirine de zarar vermişti. Sayısız müzakerelerden sonra Ocak ayında birinci faz anlaşma imzalandı. Belirli şartlar üzerine yapılan anlaşma temelde, Çin’in en az 200 milyar dolarlık ABD ürününü alması esasına dayanıyor.

Ancak Aralık ayında başlayan koronavirüs salgını ile birlikte düzelen ilişkide tansiyon yeniden yükseldi. Bunun yanında bir de Hong Kong meselesi nedeniyle ipler iyice gerildi. Çin Başbakanı Li Keqiang tüm gerilime rağmen ABD ile yapılan ticaret anlaşmasının birinci aşamasını devam ettirmek istediklerini söyledi.

Başbakan Li Keqiang, Ulusal Halk Kongresi’nde (NPC) çalışma raporunu sundu.

Yaklaşık iki yıla yakın bir zaman tüm piyasalarda etkisi hissedilen ticaret savaşı 2019 yılının sonunda sulh olunduktan sonra bu yıl Ocak ayında birinci faz anlaşma imzalanmıştı. Sene başından itibaren bütün dünya kendini hiç de hazırlıklı olmadığı bir salgın hastalığın kucağında buldu.

Covid-19 adı verilen bir virüs ilk olarak Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıktı. Buradan bütün dünyaya yayılan virüs şu ana kadar 335 bin insanın ölmesine sebep oldu.

Dünya Geneli Covid-19
Kaynak: Worldometers

ABD Başkanı Donald Trump’ın ve kurmaylarının virüsün yayılması konusunda Çin’i suçlaması ile birlikte ilişkilerin bozulacağının sinyalleri alınırken, uzmanlar bu durumun birinci aşama anlaşmanın bozulmasına yol açabileceğini söyledi.

Cuma günü Çin yeni bir ulusal güvenlik yasası hazırladığını duyurdu. Pekin hükümeti söz konusu yasa ile geçtiğimiz aylarda Hong Kong gösterilerinde yaşandığı gibi terörizm, merkezi hükümeti devirmeyi amaçlayan faaliyetler, iç ayrılıklar ve dış müdahale gibi durumları yasaklamayı hedefliyor.

Gelen haberlerle birlikte borsa ve petrol fiyatları düşerken, altında yükseliş kaydedildi. Çin Başbakanı Ulusal Halk Kongresi’nde yaptığı konuşmada birinci aşama ticaret anlaşmasına devam etme sözü verdi.

Çin Başbakanı Li Keqiang

Çin’in diğer ülkelerle de karşılıklı fayda sağlamak için ticari işbirliğini artırmaya devam edeceğini söyleyen Li Keqiang, Dünya Ticaret Örgütü reformuna aktif olarak katılacağını belirtti.

13. Ulusal Halk Kongresi’nin üçüncü oturumunun sözcüsü Zhang Yesui, Çin ve ABD arasındaki işbirliğinin her iki tarafın da yararına olacağını fakat soğuk savaşı sürdürme konusunda ısrarcı davranmaları durumunda tepki vermede geri durmayacaklarını dile getirdi. Ayrıca şu an önceliklerinin coronavirüs ile savaşmak ve küresel ekonomik istikrarı sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu